27. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JANEČKA: Kam se vytratil růst?

Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akciové trhy v západní Evropě neudržely růst a hlavní indexy pokračují v poklesu. | foto: Reuters

Výsledková sezóna 2. čtvrtletí je téměř u konce a je zřejmé, že růst firemních zisků se po dvou letech v USA téměř zastavil.

V letech 2010 a 2011 dokázaly americké korporace své marže udržet kontrolou mzdových nákladů a snižováním počtu zaměstnanců. Tyto možnosti se ovšem pomalu vyčerpávají - nebýt společností z oblasti informačních technologií, jako je například Apple, zisk firem z indexu S&P 500 by zaznamenal dokonce pokles. Přesto z hlediska míry překvapení nelze dosavadní výsledkovou sezónu v USA hodnotit negativně. Více než 70 procent společností totiž zveřejnilo vyšší čistý zisk, než analytici odhadovali. V tomto směru dopadly hůře výsledky na úrovni tržeb, které téměř z 60 procent zaostaly za očekáváním. Navíc jejich růst klesá již několik čtvrtletí po sobě a aktuálně se blíží nule.
Ukazuje to na stále slabou spotřebitelskou poptávku v USA. Příčinou nízké domácí poptávky je bezesporu stále vysoká nezaměstnanost. Ta externí zase pokulhává především díky dluhové krizi v Evropě a zpomalení růstu v Asii. Málokoho asi překvapí, že výsledky evropských firem dopadly ještě hůře. V rámci evropského akciového indexu BE500 u dosavadních výsledků za druhý kvartál sice lehce převažují pozitivní překvapení, meziroční pokles zisků ovšem dosahuje 6 procent. Ani výhled na zbývající část roku není příliš optimistický.

Podle současných odhadů na 3. čtvrtletí hrozí, že v meziročním srovnání zisky amerických společností klesnou poprvé od roku 2009.

Marek Janečka, J&T investiční spol.

Najdete na Lidovky.cz