16. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JANEČKA: Vydělat se dá i na kolejích

Studenti ve třídě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti ve třídě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zatímco většina nemovitostí je závislá na hospodářském cyklu, existuje realitní odvětví, kterému se daří i v období poklesu. Vysokoškolské koleje ve Velké Británii jsou ziskové i v dobách krize. Poptávka po kvalitním ubytování tam neuvadá ani potom, co nový zákon umožnil výrazný nárůst školného.

V 90. letech si potenciál studentského ubytování v Británii uvědomili i někteří investoři, kteří do těchto nemovitostí začali prostřednictvím fondů investovat. Jedním z prvních byla investiční skupina Brandeaux, která v roce 2000 založila svůj Student Accommodation Fund. Ten od data vzniku vydělává okolo 10 procent ročně, přitom ani v jednom roce výnos neklesl pod 8 procent.

K dalším úspěšným investorům patří Mansion Group nebo Unite Group. Většina zmiňovaných společností zhodnocuje majetek tím, že kupuje starší nemovitosti, které následně renovuje a nabízí jako kvalitní ubytování s doplňkovými službami.

Cena koleje v Londýně dosahuje 200 až 300 liber týdně. Přesto se obsazenost každoročně blíží ke 100 procentům. Ani vysokoškolské koleje v Británii nejsou bez rizika. K těm hlavním patří riziko likvidity, a proto lze tuto investici doporučit pouze dlouhodobým investorům.

Marek Janečka, portfoilo manažer J&T IS

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz