Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Janštejnská sklárna posiluje spolupráci s designéry

Ředitel sklárny Jan Rabell s výrobky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel sklárny Jan Rabell s výrobky | foto: ČTK

HORNÍ DUBENKY (JIHLAVSKO) Skláři v Janštejně foukají skleněné díly do svítidel podle požadavků špičkových designérů. Na svět pomohli návrhům studia Olgoj Chorchoj, umělecké sklo vzorkovali třeba pro Belgičany a Francouze.

V areálu sklárny našla zázemí spřátelená česká firma Brokis produkující designové interiérové lampy a svítidla. "Moje vize je dostat sem i školy," řekl ředitel sklárny Jan Rabell. Ve sklárně by chtěl v budoucnu pořádat workshopy.

Ředitel sklárny Jan Rabell s výrobky

Ředitel sklárny Jan Rabell s výrobky

Sklárna se 75 zaměstnanci se věnuje pouze ruční výrobě skla převážně pro interiérovou osvětlovací techniku. V tomto oboru je největší v Česku. Specializuje se na malé série dílů pro dražší svítidla. V prohlubování spolupráce s designéry vidí Rabell další možnosti zvýšení přidané hodnoty výrobků, aby nešlo jen o to, "kolik sklárnou proteče tun skla".

ČTĚTE TAKÉ:

K nastartování nových strategií podle Rabella přispěla ekonomická krize. "Otevřela nám oči, na co se máme soustředit," vysvětlil. Sklárna je ze čtyř pětin závislá na exportu. Do špatné situace se dostali její odběratelé v Itálii, někteří i zanikli. Problémy provázely prodej do Španělska a částečně i do Francie. Janštejnské sklárně se ale podařilo získat nové zakázky na stabilnějším trhu v Německu a ve skandinávských zemích.

Výrobky vyváží do zahraničí

Sklárna se věnuje pouze zakázkové výrobě. Její roční obrat se pohybuje kolem 80 milionů korun. Sklo směřuje například i do Japonska, Austrálie a do Jižní Koreje. Nároky na kvalitu výrobků a servis stoupají. Zákazníci urychlují inovace výrobků i kvůli konkurenci z Číny. "Číňané jsou schopni nakopírovat podobný tvar svítidla do několika měsíců," vysvětlil Rabell.

Sklárna musela investovat do strojů a do zvyšování odbornosti pracovníků.Ročně se tam teď modeluje víc než 1000 nových sklářských výrobků, v posledním desetiletí stoupl jejich počet zhruba dvojnásobně. "Jestli dřív sklář foukal od rána do večera jednu formu, tak dnes musí foukat tři čtyři, protože série se zmenšují," podotkl Rabell.

Skláři v Janštejně na Jihlavsku foukají skleněné díly do svítidel podle požadavků špičkových designérů.

Skláři v Janštejně foukají skleněné díly do svítidel podle požadavků špičkových designérů.

K dalšímu rozvoji by měly v Janštejně pomoci i užší kontakty se studenty a architekty. Sklárna už navázala spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze i se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě - Heleníně. Aby mohli ve sklárně pobývat víc dní, měl by v Janštejně výhledově vzniknout penzion.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.