4. července 2011 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonci objevili na dně moře obří zásoby kovů

„Mořské dno ale není žádný Klondajk“, říká nadsázce ředitel Divize OSN pro záležitosti oceánů Václav Mikulka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Mořské dno ale není žádný Klondajk“, říká nadsázce ředitel Divize OSN pro záležitosti oceánů Václav Mikulka | foto: archiv LN

TOKIO Na dně Tichého oceánu se nacházejí rozsáhlé zásoby vzácných kovů, které lze snadno vytěžit. Oznámili to dnes japonští vědci. Vzácné kovy jsou důležité při výrobě vyspělé elektroniky.

"Naleziště mají vysokou koncentraci vzácných kovů. Jen jeden kilometr čtverečný naleziště může poskytnout až pětinu současné celosvětové roční spotřeby," uvedl docent z oddělení věd o zemi na Tokijské univerzitě Jasuhiro Kato. Objev učinil tým vedený Katem.

Co jsou vzácné kovy

Vzácné kovy jsou převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba europium, neodym či terbium.

Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné zase hrají nezastupitelnou roli při výrobě bateriových článků pro hybridní vozy nebo při výrobě systémů na výrobu energií z obnovitelných zdrojů.

Ložiska vzácných zemin jsou v mezinárodních vodách táhnoucích se na východ a západ od Havaje a na východ od Tahiti ve Francouzské Polynésii. Vědci našli nerosty v mořském bahně získaném z hloubky 3500 až 6000 metrů pod hladinou oceánu na 78 místech. Třetina z míst je velmi bohatá na vzácné kovy a kov yttrium, řekl Kato agentuře Reuters v telefonickém rozhovoru.

Kato odhaduje, že naleziště obsahují 80 až 100 miliard tun. Současné odhadované rezervy na celém světě činí pouze 110 milionů tun a jsou převážně v Číně, Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu, a ve Spojených státech.

Největší podíl na dodávkách vzácných kovů má nyní Čína, až 97 procent. V poslední době však výrazně omezila obchod s těmito strategickými kovy, což vyvolalo prudký růst cen. Japonsko se na globální poptávce po těchto kovech podílí asi třetinou.

ČTĚTE TAKÉ:

Kato doplnil, že extrakce kovů z bahna je relativně snadná a pomocí jednoduchého louhování kyselinou lze za několik hodin extrahovat 80 až 90 procent kovů z bahna. Zatím však neposkytl odhad, kdy by těžba mohla začít.

Lidovky.cz, ČTK