Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonská auta v létě nebudou. Kvůli tsunami

Toyota Auris HSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota Auris HSD | foto: Toyota

PRAHA  Prodejci japonských automobilek v Česku se připravují na perné léto. Skladová zásoba automobilů se tenčí a nové jsou v nedohlednu. Z modelů, jako je Mitsubishi ASX, Toyota Auris, Subaru Impreza či Honda Accord, se stane nedostatkové zboží. Je to důsledek omezení výroby, nedostatku dílů a výpadku v zásobování po přírodní katastrofě, která postihla Japonsko v březnu letošního roku. Problémy hlásí naprostá většina japonských značek.

Subaru má všechny výrobní závody přímo v Japonsku. V současnosti sice ještě má skladové zásoby, nedostatek vozů této automobilky se ale rychle blíží.

Infografika


"Očekáváme, že nastane v následujícím čtvrtletí. Skladové zásoby, které teď máme, nebudou dostačující," potvrdil LN Zdeněk Zikmund ze Subaru ČR. Například model Impreza prakticky nebude. Čeští importéři ho totiž kvůli příchodu nové verze nepořizovali na sklad.

Nejprodávanější Toyota
Nejúspěšnější japonskou značkou v Česku je, co do počtu prodaných vozů, Toyota. Její představitelé také očekávají, že se v létě budou potýkat s nedostatečnými zásobami a zároveň omezenými dodávkami nových aut.

Čtěte také:


"V srpnu by se měly dodávky vozů postupně normalizovat. V případě modelu Auris očekáváme dodací lhůtu do dvou měsíců a u modelu RAV4 je to přibližně o měsíc více," říká Tomáš Vaněk z Toyota Motor Czech.

Náhradních dílů má být ovšem dostatek. "V této situaci se přednostně dodávají náhradní díly právě na opravy vozů stávajících zákazníků," dodává Vaněk.

Na Mitsubishi 3 až 6 měsíců
Mitsubishi tvrdí, že zemětřesení v Japonsku mělo na české zákazníky zatím minimální dopad, protože dovozce byl dobře zásobený.

"Faktem však je, že v letních měsících dojde k podstatnému omezení výroby u populárního modelu Mitsubishi ASX - respektive u jeho dieselové verze," říká Martin Krob, generální ředitel M Motors CZ. Pokud si tak zákazník nevybere z již vyrobených aut, počká si na model ASX tři až šest měsíců.

I na Hondu si počkáte
Honda byla doposud schopna pokrýt poptávku po nových vozech ze skladových zásob, ale zemětřesení v Japonsku poškodilo výrobní kapacity dodavatelů některých vysoce specializovaných komponentů. Automobilka tak musela snížit výrobu zhruba o polovinu.

"Je proto pravděpodobné, že v nejbližších měsících dojde ke zhoršení dostupnosti automobilů," říká Aleš Indra z Honda Česká republika. Výroba by měla být v nouzovém režimu zhruba do konce června, ovšem návrat k plnému provozu se odhaduje až ke konci roku 2011.

"Toto snížení výroby se v našich podmínkách dotkne především modelů vyráběných v Japonsku, což je Accord, Jazz, Insight a CR-Z. Dodávky z evropské výroby v našem závodě v anglickém městě Swindon, modely Civic a CR-V, budou též limitovány, ale ne v takové míře jako výroba v Japonsku," dodává Indra. Náhradních dílů má být podle něj dostatek.

Jedinými značkami, které nehlásí výrazné potíže, jsou tak Suzuki a Nissan.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!