14. února 2011 8:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonská ekonomika se odrazila ode dna, Čína už ji ale předběhla

Japonsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

TOKIO Japonská ekonomika loni i přes pokles v posledním čtvrtletí vzrostla o 3,9 procenta a vykázala první růst za tři roky. Dnešní oficiální statistické údaje však potvrdily, že i přes oživení se Japonsko z hlediska velikosti ekonomiky loni propadlo na třetí místo na světě a předstihla jej Čína.

Postup čínské ekonomiky na druhé místo na světě za Spojené státy byl během loňského roku díky čtvrtletním údajům všeobecně známý, definitivně jej však potvrdila až dnešní japonská čísla. Hrubý domácí produkt Japonska v nominálním vyjádření dosáhl 5,47 bilionu dolarů (zhruba 98 bilionů Kč), zatímco čínský HDP měl hodnotu 5,88 bilionu USD.

Dvě největší asijské ekonomiky zažívají v poslední době diametrálně odlišný vývoj. Zatímco Čína bouřlivě roste a stává se podobně jako kdysi Japonsko motorem globální ekonomiky, země vycházejícího slunce už 20 let zápolí s deflací, slabým růstem, stárnutím obyvatelstva a obrovským veřejným dluhem.

Nynější premiér Naoto Kan slíbil oživit ekonomiku zásadními reformami daňového a sociálního systému, popularita jeho vlády však klesá.

Čtěte také

Ve čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku japonský HDP proti předešlému čtvrtletí klesl o 0,3 procenta, což byl o něco lepší výsledek, než jaký čekaly finanční trhy. V celoročním přepočtu ekonomika vykázala pokles o 1,1 procenta po růstu o 3,3 procenta ve třetím čtvrtletí.

Pokles posledního čtvrtletí byl první po pěti čtvrtletích růstu. Způsoben byl však hlavně zářijovým vypršením vládních podpor nákupů úsporných automobilů. Ekonomové proto čekají v tomto čtvrtletí oživení, zejména díky rostoucímu exportu do Číny a zbytku Asie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!