9. května 2012 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonské akcie se propadly na nové minimum. Investoři se bojí Řecka

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

TOKIO Akcie na tokijské burze obnovily propad a jejich hlavní index klesl na nové minimum za poslední tři měsíce. Investoři se znovu začali obávat dopadu voleb ve Francii a Řecku na vývoj v eurozóně. Pozornost teď upínají hlavně k Řecku, kde se objevily výzvy k odstoupení od závazků daných mezinárodním věřitelům. To na devizovém trhu dál sráželo kurz eura.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru klesl o 1,5 procenta na 9045,06 bodu. Burza po pondělním propadu o 2,8 procenta, kdy reagovala kromě voleb v eurozóně na páteční špatné údaje z amerického trhu práce, v úterý oživila o 0,7 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Obavy z rozdrolení rozpočtového paktu rostou

Řecký levicový vůdce, který je pověřen sestavením vládní koalice, vyzval obě proevropské strany, aby odvolaly své závazky vůči eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu, pokud s ním chtějí vytvořit vládu. Trh je také nervózní z toho, že vítězství socialisty Françoise Hollandea v prezidentských volbách ve Francii oslabí tlak na rozpočtovou disciplínu v eurozóně.

"Investoři mají obavy z rozdrolení rozpočtového paktu vypracovaného Sarkozym a Merkelovou. Není jasné, jak z takové situace ven, a dokud se evropští lídři na příštím zasedání G8 nedohodnou, zůstane trh pod tlakem," řekl agentuře Reuters Fumijuki Nakaniši z makléřské firmy SMBC Friend Securities.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Euro na asijském devizovém trhu dál klesalo a k dolaru se znovu propadlo pod hranici 1,30 USD. Evropskou měnu dál srážejí obavy z toho, že výsledky voleb ve Francii a Řecku povedou k podkopání plánů eurozóny na upevnění rozpočtové disciplíny a k dalšímu kolu dluhové krize. Lídr řecké levice, který je pověřen sestavením nové vládní koalice, v úterý řekl, že závazky země vůči mezinárodním věřitelům jsou neplatné.

Vůči dolaru euro ke konci tokijského obchodování oslabilo o 0,3 procenta na 1,2970 USD, těsně k blízkosti pondělního minima 1,2955 USD, kdy bylo nejníže od konce ledna. Dolar vůči jenu klesl o 0,2 procenta na 79,74 JPY.

Lidovky.cz, ČTK