6. srpna 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonské automobilky omezují spolupráci v Evropě. Kvůli slabé poptávce

Nový prémiový model představí Mitsubishi v březnu na autosalonu v Ženevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový prémiový model představí Mitsubishi v březnu na autosalonu v Ženevě. | foto: Mitsubishi

TOKIO Japonské automobilky Isuzu, Mitsubishi a Mazda se snaží vycouvat z partnerství s evropskými výrobci kvůli slabé poptávce na evropském trhu. Informoval o tom podle agentury DPA japonský podnikatelský list Nikkei bez uvedení zdrojů.

Isuzu prý hodlá ukončit společný vývoj motorů s německou automobilkou Opel a zkoumá možnosti, jak vystoupit z polského společného podniku na výrobu motorů s americkou General Motors. Isuzu se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Mitsubishi již podle listu Nikkei zastavila dodávky elektromobilů pro francouzskou společnost Peugeot a přestala od ní odebírat naftové motory.

ČTĚTE TAKÉ:

V Rusku budou pokračovat

Společný podnik těchto firem v Rusku by ale měl pokračovat. Naftové motory podle listu přestane od Peugeotu odebírat také Mazda.

Prodej automobilů v Evropské unii se podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) v letošním prvním pololetí snížil o téměř sedm procent na 6,6 milionu vozů. V Japonsku prodej naopak stoupl o více než polovinu na 2,95 milionu vozů. Loni byl japonský automobilový sektor těžce zasažen zemětřesením, které narušilo výrobu i poptávku.

Lidovky.cz, ČTK