12. července 2011 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jde do tuhého, EU svolává krizový summit

Mladí Řekové demonstrují proti reformám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí Řekové demonstrují proti reformám | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie nejspíš svolá na pátek mimořádný summit kvůli prohlubující se dluhové krizi v eurozóně. S odvoláním na důvěryhodné zdroje o tom informuje agentura Reuters.

Do problémů se nově dostaly Itálie a Španělsko, tedy dvě velké ekonomiky, které by eurozóna mohla na rozdíl od Řecka, Irska a Portugalska zachraňovat jen obtížně.

ČTĚTE TAKÉ:

"V pátek se bude konat mimořádný summit," cituje Reuters unijního diplomata, který si nepřál být jmenován. Jeho kolegové podobné úvahy potvrdili, ale zároveň dodali, že ještě nepadlo definitivní rozhodnutí o datu konání vrcholné schůzky EU.

Dluhová krize v eurozóně, která si v uplynulém roce vyžádala záchranu Řecka, Irska a Portugalska, se zhoršila minulý týden, když se terčem obav stala Itálie. Zemi s druhým největším dluhem v evropské sedmadvacítce ve výši 120 procent HDP ubližují především vnitropolitické spory a nedostatek reforem.


INFOGRAFIKA


Pátek, kdy by se měl unijní summit konat, je navíc datem, kdy unijní dohledové orgány zveřejní výsledky zátěžových testů bank. Je možné očekávat, že některé z nich budou vyžadovat finanční injekce od národních vlád, aby je neohrozilo případné další prohloubení problémů v eurozóně.

Pokud by trhy přijaly výsledky testů výrazně negativně, země platící evropskou jednotnou měnou by se ocitly ve značných problémech.

Záchranný plán je stále nejasný
Eurozóna se v noci na dnešek nedohodla na detailech nového záchranného programu pro zadlužené Řecko. Připustila pouze možnost prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů či možnost jejich nákupu prostřednictvím současného záchranného fondu (EFSF).

Řecko potřebuje další peníze do poloviny září, jinak mu opět hrozí bankrot. Investoři se navíc obávají, že se dluhová krize rozšíří také do Itálie či Španělska.

Řecko směřuje k řízenému bankrotu
Podle nizozemského ministra financí Jana Keese de Jagera je řízený řecký bankrot po pondělním jednání eurozóny legitimní možnost, navzdory odporu Evropské centrální banky (ECB).

Jak na špatné zprávy reagují trhy?

Evropské akcie i v úterý pokračují v prudkém poklesu kvůli obavám ohledně dluhové krize. Jejich přední index FTSEurofirst 300 se propadl o dvě procenta na 1076,13 bodu poté, co si v pondělí odepsal 1,5 procenta. Řecké akcie klesly o více než čtyři procenta na nové 14leté minimum.


"Dostali jsme se ze začarovaného kruhu. Velmi složitého začarovaného kruhu, který tvořila protichůdná vyjádření. Na jedné straně o zapojení soukromého sektoru (do nového záchranného programu pro Řecko) a na druhé o nutnosti vyhnout se řízenému bankrotu," řekl de Jager novinářům.

Varuje i finančník Soros
Řecko směřuje k platební neschopnosti či alespoň k devalvaci i podle finančníka George Sorose. Ve svém komentáři v ekonomickém listu Financial Times (FT) napsal, že Evropská unie musí urgentně přijmout plán B, aby se dluhová krize nerozšířila z Řecka i na další země eurozóny.
 Finančník George Soros.

Soros nikde nevysvětluje, co myslí devalvací, tedy zda počítá s vystoupením Řecka z eurozóny. "Řecko směřuje k chaotické platební neschopnosti a/nebo devalvaci. Následky jsou přitom nevypočitatelné," píše Soros.

"Pokud se má tento nezadržitelný proces ještě zvrátit, pak Řecko i eurozóna musejí urychleně přijmout plán B. Platební neschopnost Řecka je možná nevyhnutelná, nemusí to ale být chaotický proces," dodal finančník.

Soros předpokládá, že rozšíření krize na další země eurozóny patrně nepůjde zabránit, lze ale učinit opatření k minimalizaci škod. Pád Řecka by do určité míry mohl zasáhnout Portugalsko a možná Irsko, nicméně zbytek eurozóny je podle Sorose třeba izolovat. "To znamená eurozónu posílit, pravděpodobně širším využitím eurobondů a pomocí plánu pojištění depozit pro eurozónu," poznamenal Soros.

Zopakoval také svůj předchozí apel, aby se evropští činitelé vrátili k principům, na jejichž základě vznikla Evropská unie. Vrcholem integrace byl podle Sorose vznik jednotné měny, která ale nebyla dobře připravena.

Lidovky.cz, ČTK