22. dubna 2010 17:02, aktualizováno  17:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jde do tuhého: Řecku padá rating, musí zvážit setrvání v eurozóně

Řecká policie dnes v Athénách musela čelit útokům rozzuřených odborářů, kterým se nechce šetřit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká policie dnes v Athénách musela čelit útokům rozzuřených odborářů, kterým se nechce šetřit. | foto: Reuters

BERLÍN Řecko musí zvážit své další setrvání v eurozóně. Ekonomickému listu Handelsblatt to dnes řekl německý politik Frank Schäffler, jehož svobodní demokraté (FDP) jsou v koalici s konzervativci (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Schäffler řekl, že Řecko bude buď šetřit, anebo půjde z eurozóny.

"Jestliže Řecko nebude schopno prosadit plán úsporných opatření, musí se dobrovolně rozhodnout pro odchod z eurozóny," řekl Schäffler v rozhovoru, který vyjde v pátek.

Čtěte více:

Schäffler je v rámci FDP považován za experta na finance a jeho strana za politické seskupení, které podporuje v Německu podnikání.

Rating Řecka padá

Vyčkávání

Moody's uvedla, že vývoj v Řecku dál pozorně sleduje a nevyloučila, že ve snižování ratingových známek bude pokračovat. S každým takovým snížením ale
Řecku narůstají náklady na obsluhu dluhu, protože investoři se řídí právě ratingem.

Kolem 18:25 SELČ euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 procenta na 1,3292 USD. Předtím jednotná evropská měna klesla až na 1,3260 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského května.

"Je to přímo spojeno s rostoucími obavami ohledně dluhové krize v Řecku," řekl k vývoji kurzu eura analytik Michael Woolfolk ze společnosti BNY Mellon. "Trh má obavy ohledně schopnosti Řecka získat peníze," dodal. Řecko potřebuje do konce května sehnat zhruba deset miliard eur na refinancování dluhů, zaplacení úroků a financování rozpočtového deficitu

Moody's upozorňuje na riziko, že Atény možná budou platit za nové úvěry víc, než agentura dosud předpokládala.

Nový rating A3 je čtyři stupně nad spekulativním pásmem, kam ratingové agentury většinou řadí nespolehlivé země, kde je riziko státního bankrotu. Tak slabý rating, jaký má Řecko, byl přitom v eurozóně až donedávna těžko
představitelný.

Podle Moody's existuje značné riziko, že Řecko nebude schopno své dluhy stabilizovat, dokud nepřistoupí na další zdražení nových úvěrů. Řecká vláda
ale už dávno upozornila, že sazby z nových úvěrů není schopna dlouho
akceptovat.

Zdroj z řecké vlády agentuře Reuters dnes řekl, že Řecko by mohlo získat překlenovací úvěr od evropských zemí, a to ještě dříve, než bude aktivován
záchranný mechanismus dohodnutý s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým
fondem. Zdroj řekl, že jde o krátkodobé opatření a upozornil, že nebylo o ničem rozhodnuto. Zatím jde tedy o opatření v teoretické rovině.

Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že Řecko mělo v loňském roce deficit rozpočtu 32,34 miliardy eur (asi 820,3 miliardy Kč). To je 13,6 procenta hrubého domácího produktu a je to horší výsledek, že se dosud uvádělo.

Řecko je nyní ve velmi vážné situaci a náprava nebude snadná. Před jarním zasedáním mezinárodního měnového fondu a Světové banky (SB) ve Washingtonu to dnes řekl hlavní ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn. Na tiskové konferenci s prezidentem banky Robertem Zoellickem probírali vyhlídky světové ekonomiky, vzhledem k vývoji situace se ale věnovali hlavně Řecku.

Strauss-Kahn řekl, že Atény začaly s měnovým fondem sotva jednat, takže se zatím nedá říci, jak velkou pomoc bude Řecko potřebovat.

Šéf měnového fondu nicméně novinářům řekl, že fond neuvažuje o restrukturalizaci řeckého dluhu v takové podobě, že by držitelé dluhopisů museli přistoupit na vrácení nižší částky, než jakou Řecku půjčili. Takové obavy přitom v posledních dnech otřásaly finančními trhy.

"Je jasné, že situace Řecka je velmi vážná. Neexistuje žádný jednoduchý způsob, žádné snadné řešení, kterým by to bylo možné rychle vyřešit," řekl Strauss-Kahn

Ratingová agentura Moody's snížila hlavní rating Řecka na stupeň A3 z dosavadního stupně A2. Agentura tak reaguje zjištění Eurostatu, že Řecko má veřejné finance v ještě horším stavu, než se předpokládalo. Atény podle agentury Reuters tvrdí, že teoreticky ještě mohou čerpat překlenovací úvěr.

Řecká vláda začátkem roku tvrdila, že deficit se loni pohyboval kolem 12,7 procenta HDP, později odhad zpřesnila na 12,9 procenta.

Investoři v reakci na změnu ratingu snížili cenu řeckých aktiv

Nová statistika se okamžitě odrazila na náladě investorů, kteří poslali ceny řeckých aktiv prudce dolů. Spolu s nimi ale začaly výrazně klesat i ceny aktiv v dalších mladých ekonomikách v Evropě, především těch, které mají největší dluhy.

Výnos z dvouletých dluhopisů řecké vlády prudce vzrostl a vystřelil nad deset procent. Evropská komise sice tvrdí, že Řecko je pořád ještě na cestě ke zlepšení a ke splnění cíle snížit letos rozpočtový deficit o plné čtyři procentní body, reakce finančních trhů ale naznačuje, že investoři si myslí své.

Pokud má Řecko svůj závazek splnit a deficit rozpočtu letos opravdu srazit o slíbené čtyři procentní body, pak bude muset šetřit ještě víc. Už teď má ale tamní vláda problémy s tím, aby obyvatele o nutnosti úsporných opatření přesvědčila. V Řecku se v poslední době stávkuje a lidé nechtějí o dalším šetření ani slyšet.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz