5. dubna 2012 20:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Je mu 11, chce být ředitelem zoo a vymyslel záchranu eurozóny

Jedenáctiletý "ekonom" Jurre Hermans se svým plánem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedenáctiletý "ekonom" Jurre Hermans se svým plánem | foto: ABCNews.com

Je mu jedenáct a už vymyslel, jak vyléčit rozpadající se eurozónu. Řekové si vymění eura za drachmy a vybrané peníze rozdělí vláda mezi věřitele. "Každý by dostal svůj dílek pizzy nebo koláče," představil svůj recept malý ekonom. S neuvěřitelným příběhem přišel britský deník Daily Telegraph.

Holanďan Jurre Hermans bere v potaz, že by Řekové ze ztráty svých peněz neměli zrovna radost: "Řekové nechtějí svá eura měnit za drachmy, protože vědí, že řecká měna začne rychle ztrácet hodnotu."

Krize v eurozóně je zásadní téma, už zajímá i děti

Jurre má v hlavě jasný scénář, jak by se Řekové v takovém případě zachovali. Tvrdí, že by si začali eura nechávat nebo by je skrývali, protože dobře vědí, že by je později mohli směnit za víc. Tento problém by ale vyřešil zdánlivě jednoduše: dostali by pokutu třeba až v dvojnásobné hodnotě částky, kterou ukrývali. "Jsem si jistý, že by tímhle způsobem Ŕekové svá eura do bank přinesli, a řecká vláda by tak mohla poplatit dluhy," shrnul mladý ekonom.

ČTĚTE TAKÉ:

Jurreho plán má ale tu slabinu, že by v praxi nefungoval. "Myslím, že v tomto případě ani tak nejde o to, že je tento plán naivní a nefungoval by (lidé by nevraceli eura, aby dostali nové drachmy, ale uložili by své úspory do jiných měn nebo finančních či fyzických aktiv), ale spíše o to, že existence či rozpad eurozóny je natolik důležitým tématem, že se o něj zajímá i jedenáctiletý kluk," řekl serveru iDnes.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

S překladem mu pomáhal otec

Jurre vymyslel plán za jediný týden a zaslal ho komisi Wolfsonovy ekonomické ceny. "Bojím se krize eurozóny a denně sleduji zprávy v TV. Dluhová krize je obrovským problémem. Uvažuji o tom, jak tento problém vyřešit. Když jsem se dozvěděl o vaší soutěži, napadlo mě, že bych vám mohl zaslat svůj návrh," napsal chlapec v přihlášce.

Wolfsonova ekonomická cena

Cena vybízí nejlepší světové ekonomy, aby se snažili najít řešení pro zachránu hroutící se eurozóny. Letos se do finále dostalo 5 lidí. Každý, kdo se do finále probojoval, má automaticky nárok na 10 000 liber. Vítěz (může jich být i víc) bude znám 5. července.

Mezi finalisty se sice Jurre neprobojoval, od poroty si ale vysloužil speciální cenu - dárkovou poukázku v hodnotě 100 eur. Dokonce ani do budoucna neplánuje stát se ekonomem, stačilo by mu řídit zoo.

rkaŠárka Bláhová

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.