Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Je mu 11, chce být ředitelem zoo a vymyslel záchranu eurozóny

Jedenáctiletý "ekonom" Jurre Hermans se svým plánem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedenáctiletý "ekonom" Jurre Hermans se svým plánem | foto: ABCNews.com

Je mu jedenáct a už vymyslel, jak vyléčit rozpadající se eurozónu. Řekové si vymění eura za drachmy a vybrané peníze rozdělí vláda mezi věřitele. "Každý by dostal svůj dílek pizzy nebo koláče," představil svůj recept malý ekonom. S neuvěřitelným příběhem přišel britský deník Daily Telegraph.

Holanďan Jurre Hermans bere v potaz, že by Řekové ze ztráty svých peněz neměli zrovna radost: "Řekové nechtějí svá eura měnit za drachmy, protože vědí, že řecká měna začne rychle ztrácet hodnotu."

Krize v eurozóně je zásadní téma, už zajímá i děti

Jurre má v hlavě jasný scénář, jak by se Řekové v takovém případě zachovali. Tvrdí, že by si začali eura nechávat nebo by je skrývali, protože dobře vědí, že by je později mohli směnit za víc. Tento problém by ale vyřešil zdánlivě jednoduše: dostali by pokutu třeba až v dvojnásobné hodnotě částky, kterou ukrývali. "Jsem si jistý, že by tímhle způsobem Ŕekové svá eura do bank přinesli, a řecká vláda by tak mohla poplatit dluhy," shrnul mladý ekonom.

ČTĚTE TAKÉ:

Jurreho plán má ale tu slabinu, že by v praxi nefungoval. "Myslím, že v tomto případě ani tak nejde o to, že je tento plán naivní a nefungoval by (lidé by nevraceli eura, aby dostali nové drachmy, ale uložili by své úspory do jiných měn nebo finančních či fyzických aktiv), ale spíše o to, že existence či rozpad eurozóny je natolik důležitým tématem, že se o něj zajímá i jedenáctiletý kluk," řekl serveru iDnes.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

S překladem mu pomáhal otec

Jurre vymyslel plán za jediný týden a zaslal ho komisi Wolfsonovy ekonomické ceny. "Bojím se krize eurozóny a denně sleduji zprávy v TV. Dluhová krize je obrovským problémem. Uvažuji o tom, jak tento problém vyřešit. Když jsem se dozvěděl o vaší soutěži, napadlo mě, že bych vám mohl zaslat svůj návrh," napsal chlapec v přihlášce.

Wolfsonova ekonomická cena

Cena vybízí nejlepší světové ekonomy, aby se snažili najít řešení pro zachránu hroutící se eurozóny. Letos se do finále dostalo 5 lidí. Každý, kdo se do finále probojoval, má automaticky nárok na 10 000 liber. Vítěz (může jich být i víc) bude znám 5. července.

Mezi finalisty se sice Jurre neprobojoval, od poroty si ale vysloužil speciální cenu - dárkovou poukázku v hodnotě 100 eur. Dokonce ani do budoucna neplánuje stát se ekonomem, stačilo by mu řídit zoo.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!