16. července 2012 14:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Je ošklivě, Němci zahájili letní výprodeje dříve

Sleva, výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sleva, výprodej | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

BERLÍN Oficiálně začíná v Německu letní výprodej až příští pondělí, mnoho obchodů ale snížilo ceny letního zboží už nyní. Na vině je nepříznivé počasí, kvůli němuž podle prodejců není o sezonní sortiment zájem.

Za pár týdnů musí navíc na jeho místo v regálech přijít podzimní a zimní kolekce. Některé obchody tak nabízejí slevy až 80 procent.

Slevy až 80 procent

"Obchody jdou špatně," potvrdil deníku Berliner Morgenpost místopředseda Spolkového svazu textilního maloobchodu (BTE) Siegfried Jacobs. V regálech podle něj zůstávají ležet šaty, kraťasy i trička, kterých se prodejci snaží zbavit výraznými slevami. "Móda vyjde v současnosti velmi levně. Slevy jsou už nyní mnohem vyšší než ve stejném období v loňském roce," dodal Jacobs.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve výlohách obchodních pasáží lze skutečně v těchto dnech vidět nabídky slev 50, 70 i 80 procent. Další snížení cen lze podle Jacobse navíc očekávat od 23. července, kdy v zemi oficiálně začne tradiční dvoutýdenní letní výprodej.

"Tlak na sklady je obrovský," vysvětlil představitel BTE, proč se prodejci snaží sezonního zboží v předstihu zbavit za nižší ceny. Mnoho z nich podle něj počítalo s dobrými obchody a nakoupilo ho víc. Počasí, které negativně ovlivnilo odbyt už v druhé polovině loňského roku, jim ale nepřeje. Za první půlrok letošního roku očekává BTE pokles prodeje v Německu o dvě procenta.

Letní výprodej byl spolu s tím zimním na konci ledna dlouhá desetiletí ve Spolkové republice ze zákona povinný. To sice už přes deset let neplatí, i přesto se k němu každý rok dobrovolně připojují asi tři čtvrtiny prodejců.

Podobné číslo očekává Svaz německého maloobchodu (HDE) i letos a předpokládá, že v průměru obchodníci ceny sníží o 70 procent.

"Kupte tři věci, ale zaplaťte jen dvě"

Výraznější slevy lze podle HDE očekávat u módního zboží. "Ceny džínsů a triček půjdou dolů. Ty se letos moc dobře neprodávají," citoval deník Bild představitele svazu Stefana Hertela. Podle ankety listu mezi velkými řetězci se zákazníci mohou těšit i na výrazně zlevněné plavky, letní šaty, šortky, boty, sportovní oblečení nebo kožené zboží. Obchodní domy Galeria Kaufhof zase chtějí podle Bildu utrácení chtivé Němce a cizince nalákat na akci "Kupte tři věci, ale zaplaťte jen dvě".

Zlevňovat bude i další zboží

K letnímu výprodeji v Německu se stále častěji připojují také prodejci nesezonního zboží, jako jsou domácí spotřebiče, zábavní elektronika či vybavení pro dům a zahradu. Slevy se chystají vyhlásit i někteří obchodníci s automobily. Ceny kabrioletů půjdou podle tisku někde o téměř třetinu dolů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!