12. července 2013 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Je to ještě telefon? Nokia ukázala lumii s nejlepším foťákem na světě

Lumia 1020 s nejlepším fotoaparátem v chytrém telefonu, který je v současné době na trhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lumia 1020 s nejlepším fotoaparátem v chytrém telefonu, který je v současné době na trhu. | foto: Reuters

NEW YORK Finský výrobce mobilních telefonů Nokia představil nový chytrý telefon Lumia 1020 s mimořádně výkonným fotoaparátem s rozlišením 41 megapixelů. Podle expertů, kteří přístroj testovali, jde "bez pochyby" o nejlepší fotoaparát v chytrém telefonu, který je v současné době na trhu. Ani to ale podle nich nezaručuje, že se telefon bude dobře prodávat.

Nový telefon má operační systém Windows Phone od americké softwarové společnosti Microsoft. Šéf Nokie Stephen Elop na dnešní prezentaci nového telefonu v New Yorku kladl důraz právě na výkonný fotoaparát v telefonu, který slibuje ostřejší snímky i při slabém světle nebo zoomování. Větší počet pixelů znamená více senzorů pro zachycení světla, které přichází ze snímané scény.

"Můžete doslova najít jehlu v kupce sena," uvedl Elop. Výkonný fotoaparát ale podle některých expertů není zárukou, že se telefon bude dobře prodávat. Marketingová společnost IDC nedávno provedla průzkum mezi majiteli chytrých telefonů v 25 zemí, aby zjistila, jaké prvky by mohly zajistit lepší prodejní výsledky.

Nová lumia pod drobnohledem Google Glass.

Nová lumia pod drobnohledem Google Glass.

V seznamu 23 prvků skončilo rozlišení fotoaparátu až na 15. místě. Přední místa obsadily zvuková kvalita hlasu, výdrž baterie nebo možnosti vyhledávače.

"Většina lidí si prohlíží fotografie pouze v telefonu nebo přes komunitní sítě na počítači - a k tomu už ostatní prodejci poskytují velmi dobrou kvalitu," řekl serveru BBC analytik IDC Francisco Jeronimo.

ČTĚTE TAKÉ:

Nokia byla 14 let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před nedávnem sesadil jihokorejský konkurent Samsung. Právě s ním - a také s americkou společností Apple - teď Nokia bojuje, aby získala zpět alespoň část ztracených pozic.

V USA se nová Lumia začne prodávat 26. července za necelých 300 dolarů (zhruba 6 tisíc korun) se smlouvou na dva roky. Na dalších trzích bude dostupná později.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.