Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Je to útok, volají Maďaři. Akcie padají, dluhy zdražují

Maďarský premiér Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Maďarsko se kvůli sníženému ratingu začíná dostávat do vážných problémů. Výnosy maďarských státních dluhopisů dnes výrazně vzrostly, klíčový bond s desetiletou splatností má roční výnos kolem 9,4 procenta. Akciový trh na snížení ratingu naopak reagoval mohutným propadem. Vládní představitelé považují zhoršení ratingového hodnocení za finanční útok na zemi.

Maďarská politická reprezentace svolala na odpoledne tiskovou konferenci. Podle mluvčího maďarské vlády se jí zúčastní ministr hospodářství György Matolcsy a mluvčí předsedy vlády Péter Szijjártó. Ještě předtím se ale chce předseda vlády Viktor Orbán setkat s ekonomy.

Ještě ve čtvrtek byl trh spokojen s výnosem dluhopisů 8,9 procenta, další rizikovou přirážku dnes ale začal požadovat v reakci na překvapivé snížení úvěrového ratingu Maďarska. Nad devět procent vystoupily výnosy napříč celou výnosovou křivkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Akciový trh na snížení ratingu naopak reagoval mohutným propadem. Zhruba hodinu po zahájení obchodování hlavní index BUX vykazoval ztrátu kolem 3,7 procenta a pohyboval se v blízkosti 16.340 bodů. Západoevropské akcie měly ztrátu asi 0,9 procenta.

Finanční útok proti Maďarsku, tvrdí ministerstvo

Maďarská politická reprezentace na zprávu reagovala velmi podrážděně. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že krok agentury je neprofesionální a je "součástí finančních útoků proti Maďarsku". Člen vládní strany Fidesz Antal Rogán snížení ratingu neodpovídá stavu rozpočtu a nebere v úvahu ani to, že Maďarsko má na běžném účtu přebytek.

V Budapešti akcie největší maďarské banky OTP kolem 10:30 ztrácely asi 5,1 procenta na 2890 forintů, energetická skupina MOL odepisovala 3,6 procenta na 17.505 forintů. Farmaceutický koncern Richter odepsal asi 1,5 procenta na 34.000 forintů.

"Je to všechno dohromady. Evropské trhy se spirálovitě sunou dolů, Amerika je víceméně zavřená a trhy v Maďarsku jsou znevýhodněny absencí penzijních fondů. Nevidíme nic, co by teď mohlo dalšímu propadu zabránit. Teď je to černá díra," poznamenal k situaci na trhu jeden z obchodníků v Budapešti, jehož citovala agentura Reuters.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating Maďarska na stupeň Ba1 z dosavadní známky Baa3. Rating tak srazila do spekulativního pásma. Výhled je negativní, což znamená, že další snížení může ještě přijít. Moody's uvedla, že důvodem ke snížení ratingu je vysoké zadlužení a nejasná fiskální konsolidace.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Ve spekulativním pásmu je úvěrový rating Maďarska poprvé po 15 letech. Tak nízký rating může pro zemi znamenat velké riziko, protože řada penzijních fondů nemůže do podřadných dluhopisů vůbec investovat. Znamená to, že po snížení ratingu jsou některé fondy a další velcí investoři nuceni uzavřít pozice a z investice se stáhnout. Tento proces s sebou tedy přinese další tlak na pokles cen.

U některých splatností se výnos dopoledne zvýšil až o 70 bazických bodů, například bond se splatností tři roky vynáší zhruba 9,1 procenta. Papír s pětiletou splatností má výnos kolem 9,3 procenta.

Jiný z obchodníků řekl, že současné úrovně jsou vhodné ke vstupu na trh. Nic ale nenakupuje, protože nikdo žádné objednávky nezadává. Částečně to ale může souviset s celkově nižší obchodní aktivitou, protože ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchodovalo a dnes je tam seance zkrácena zhruba na polovinu.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.