25. srpna 2011 16:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jeden nezaměstnaný stojí státní rozpočet 109 tisíc

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Nezaměstnaný člověk stojí státní rozpočet v průměru 109.625 korun ročně. To představuje celkové roční náklady ve výši desítek miliard korun. Vyplývá to ze studie vysoké školy Unicorn College.

V roce 2009 podle studie stáli nezaměstnaní český státní rozpočet přes 76 miliard korun, což představovalo asi 6,5 procenta celkových výdajů rozpočtu.

Hlavní část nákladů tvoří podpora v nezaměstnanosti a ušlý výběr sociálního a zdravotního pojištění. Studie počítá také se sníženými výdaji nezaměstnaných, které vedou k nižšímu výběru přímých a nepřímých daní.

ČTĚTE VÍCE:

Pro účely studie bylo počítáno se statisticky typickým nezaměstnaným, který je mladší 40 let, má základní či střední vzdělání bez maturity a doba, po kterou je bez práce, se obvykle pohybuje kolem pěti měsíců.

Z analýzy vyplývá, že se státu vyplatí podporovat tvorbu pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané a osoby se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním, a to prostřednictvím podpory integračních sociálních podniků.

"V okamžiku, kdy se tyto osoby pohybují mimo trh práce, nejen že nedochází k tvorbě hodnot, avšak vyvolávají náklady nezaměstnanosti zatěžující veřejné rozpočty. Tyto náklady výrazně převyšují výdaje spojené s podporou vzniku pracovních míst," uvádí studie.

Zadavatelem studie byla organizace TESSEA (Tématické sítě pro rozvoj sociálni ekonomiky), která se zabývá prosazování konceptu sociální ekonomiky a sociálního podnikání v podmínkách ČR.

Lidovky.cz, ČTK