Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jeden z nejbohatších Čechů Komárek koupil podíl v páté největší bulharské bance. Jde o osobní investici

Karel Komárek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Komárek | foto: KKCG

Třetí nejbohatší Čech Karel Komárek koupil v bulharské bance Fibank podíl ve výši téměř osmi procent. Učinil tak v rámci své rodinné nadace Valea Foundation, která má sídlo v Lichtenštejnsku. Jeho mezinárodní investiční skupina KKCG, pod níž spadá Sazka Group, tak údajně nemá s investicí nic společného.

Banka Fibank je v rámci bulharského trhu pátá největší a zároveň má největší státní podíl. „Jedná se o první investici v Bulharsku. Domnívám se, že jde o perspektivní a rychle se rozvíjející zemi Evropské unie. Fibank má silný potenciál pro další růst a rozšíření svých produktů,“ uvedl Paul Schmidt, člen představenstva.

Už loni se přitom KKCG pokusila v Bulharsku uzavřít miliardový obchod. Sazka, kterou KKCG plně ovládá, podala nezávaznou nabídku na odkup 51procentního podílu ve dvou loterijních společnostech nejbohatšího Bulhara Vasila Božkova. Sazka mu tehdy údajně nabízela 13,6 miliardy korun. Božkov však nabídku nakonec nepřijal a informoval o tom na sociálních sítích.

Neúspěšná transakce a koupě podílu ve Fibank však mezi sebou nemají podle KKCG žádnou souvislost. „Nadace Valea Foundation je rodinná nadace Karla Komárka, která je založena v Lichtenštejnsku za účelem správy rodinného majetku. Je to tedy jeho osobní investice. Nejedná se o investici skupiny KKCG, takže ji nemohu nijak komentovat,“ řekla pro Lidovky.cz Dana Dvořáková, mluvčí KKCG.

Zároveň vysvětlila, že pokus o získání podílu v bulharských loterijních společnostech byl pouze jednou z mnoha nabídek v jiných zemích. Sazka podle Dvořákové dlouhodobě hledá v Evropě a po celém světě atraktivní cíle v oblasti herního průmyslu. „Myslím si, že tam hrálo roli také to, že Vasil Božkov potřeboval zviditelnit nabídky v rámci nějakých sporů, které měl v Bulharsku. Ale víc o tom nevím,“ dodala.

Sazka Group, kterou plně ovládá KKCG, působí na řadě evropských trhů. Drží například 40procentní podíl v řecké společnosti OPAP, čtvrté největší sázkové společnosti v Evropě. Dále kontroluje 32,5procentní podíl v italské společnosti Lottoitalia a v rakouské Casinos Austria má 38,2 procenta.

Do finanční skupiny miliardáře Karla Komárka patří kromě loterijního byznysu i Moravské naftové doly, americká fabrika na metanol, většinový podíl v IT firmě Autocont a vývojářské společnosti Clevelance, realitní projekty v Praze či podíly v několika českých i zahraničních startupech.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...