Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jediná likérka na Liberecku chtěla skončit. Kvůli státu

Firma Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku bude nadále vyrábět ovocné destiláty a likéry. Před měsícem malá palírna zvažovala, že v důsledku nového zákona o povinném značení lihu, ukončí činnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku bude nadále vyrábět ovocné destiláty a likéry. Před měsícem malá palírna zvažovala, že v důsledku nového zákona o povinném značení lihu, ukončí činnost. | foto: ČTK

ZÁSADA Ještě před měsícem zvažovala malá palírna Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku, že v důsledku nového zákona o povinném značení lihu, ukončí činnost. Ovocné destiláty a likéry ale hodlá jediná likérka v Libereckém kraji vyrábět dál. Dovolit si ale může zaplatit jen půlmilionovou kauci, což omezí její další rozvoj.

Style Bohemia je jedinou likérkou v Libereckém kraji, na kterou se povinnost kauce vztahuje. Sdružení výrobců lihovin předpokládá, že kvůli novému zákonu v zemi asi skončí nadpoloviční většina malých likérek.

"Nový zákon se nás dotkne významně s ohledem na to, že technologie našeho provozu je vybavena na výrobu ovocných destilátů a nejde provoz jednoduše změnit a začít s něčím jiným," uvedl jednatel firmy Martin Balatka. Mála firma je zaměřena zejména na výrobu dárkových balení a atypických lahví, což chtějí podle Balatky zachovat. Velký nárůst cen pro odběratele však neočekává, kvůli velké konkurenci to odhaduje na koruny.

Povinné kauce pro výrobce a distributory tvrdého alkoholu se liší podle toho, kolik převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou do 25 tisíc kusů pásek, zaplatí půl milionu. Nad toto množství je kauce pět milionů korun.

Do kvóty na kauci na výrobu alkoholu se nezapočítá pěstitelské pálení, kdy si lidé přivezou vlastní ovoce a palírna z něj vyrobí destilát.

Do kvóty na kauci na výrobu alkoholu se nezapočítá pěstitelské pálení, kdy si lidé přivezou vlastní ovoce a palírna z něj vyrobí destilát.

Díky bankovní záruce uhradí Style Bohemia s ročním obratem 12 milionů korun nižší kauci. "Dříve jsme se snažili získat co nejvíce zakázek. Teď další rozvoj nepředpokládáme. Limitující pro nás bude výroba 25 tisíc lahví," konstatoval Balatka.

Do kvóty se ale podle něj nezapočítá pěstitelské pálení, kdy si lidé přivezou vlastní ovoce a palírna z něj vyrobí destilát. Za litr odběratelé platí 168 korun. "Zájem je stabilní, záleží na úrodě," řekl Balatka. Letošní sezona je podle něj průměrná, hodně je švestek a hrušek, málo jablek. Za rok v palírně zpracují od 150 do 270 tun ovoce, pěstitelské pálení se na tom podílí asi ze třetiny.

Strach z metanolu

Nová pravidla pro distribuci tvrdého alkoholu stát zavádí kvůli metanolové kauze, při níž loni zemřelo v Česku několik desítek lidí. "Nemyslím si, že opatření přispějí k bezpečnějšímu trhu. Pro legálně podnikající jsou absolutně zbytečná a z mého pohledu zničující. Ti, co podnikají nelegálně, se nehlásí jako plátci spotřební daně. Fungují na jiných principech," myslí si Balatka.

Kvůli metanolové aféře firma musela propustit osm z 12 stálých pracovníků, tržby jí klesly o 40 procent. "Letos to lepší nebylo. Nedokážu odhadnout, jak se projeví nové nařízení, čekám ale další pokles," obává se Balatka. Podle něj mezi odběrateli mají i reklamní firmy, které výrobky od nich nabízely dále svým zákazníkům. "I jich se nový zákon dotkne, a pokud to pro ně je okrajový sortiment, tak budou místo alkoholu nabízet něco jiného," řekl.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!