9. listopadu 2010 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jediné útočiště investorů je zlato, opět překonalo další rekord

Košický zlatý poklad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Košický zlatý poklad | foto: ČTK

PRAHA Cena zlata se dnes navzdory sílícímu dolaru vrátila k růstu a jeho cena ve večerních hodinách vůbec poprvé v historii vystoupila nad hranici 1400 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Za obnoveným zájmem jsou podle analytiků především obavy z toho, že druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky v USA povede k růstu inflace.

Na promptním trhu se cena zlata vyšplhala až na 1407 dolarů, než se jen mírně snížila a zhruba 1406,10 USD/oz. To byl denní nárůst o 0,8 procenta.

Rostou také ceny stříbra a palladia

Palladium zdražilo o další asi tři procenta a jeho cena poprvé od roku 2001 vystoupila nad 700 dolarů za unci. Další zisky má i stříbro, které je vysoko nad 27 dolary, což je nové maximum za posledních 30 let. Cena kovu se dostala až na 27,63 USD/oz, než se mírně snížila a ustálila se zhruba na 27,45 USD.

Na termínovém trhu, kde se obchoduje kov k dodání k určitému datu, se cena zlata k dodání v prosinci vyšplhala na 1405 USD/oz.

Zlato nejprve v ranních hodinách vystoupilo nad 1398 dolarů, ale později se zisků vzdalo právě kvůli sílícímu dolaru. S ním, stejně jako většina dalších komodit, zlato negativně koreluje. Po setrvání na hodnotách kolem 1390 dolarů za unci, kde zlato strávilo většinu dne, se ve večerních hodinách dostavila nová vlna zájmu a zlato a jeho cena vystoupila nad 1400 USD/oz.

Čtěte více : Drahé zlato ničí české klenotníky, lidé chtějí raději cihličky než šperky

Novou vlnu kvantitativního uvolňování měnové politiky minulou středu zahájila americká centrální banka (Fed). Ta uvedla, že v rámci QE2, jak se druhá fáze tohoto programu zkracuje, do konce druhého pololetí příštího orku nakoupí dluhopisy americké vlády v objemu až 600 miliard dolarů (asi 10,6 bilionu Kč). Reinvestovat přitom bude výnosy z papírů, které koupila dříve, takže celková částka podpory by se mohla vyšplhat až na 950 miliard dolarů (asi 16,8 bilionu Kč).

"Dokud budou mít (investoři) pocit, že kromě nákupu drahých kovů žádné jiné útočiště neexistuje, bude se cena zlata zvyšovat i nadále," podotkl k situaci na trhu viceprezident prodeje ve společnosti Heraeus Precious Metals Management Miguel Perez-Santalla.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.