30. září 2012 21:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jediný odkaz dokáže zničit veškerá data v mobilu s Androidem

Galaxy Note II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Galaxy Note II | foto: Reuters

WASHINGTON Mobilní telefony využívající operační systém Android firmy Google jsou v nebezpečí a mohou být vyřazené z činnosti nebo jim mohou být vymazána všechna data, včetně kontaktů, hudby a fotografií. Může za to bezpečnostní chyba objevená před několika měsíci, která však zatím zůstala bez povšimnutí. Informuje o tom agentura AP.

Výzkumný pracovník technické univerzity v Berlíně Ravi Borgaonkar na svém blogu v pátek uvedl, že otevření odkazu na internetové stránce nebo mobilní aplikace, která bude mít vložený škodlivý kód, může vyvolat útok, který je schopný zničit paměťovou kartu v mobilních přístrojích firem Samsung, HTC, Motorola a Sony Ericsson vybavených Androidem, a přístroj může být vyřazen z činnosti.

Jiný kód pak může vymazat uživatelská data obnovením továrního nastavení u nových a nejprodávanějších přístrojů Galaxy S III a dalších přístrojů Samsungu.

Borgaonkar informoval Google o problému v červnu. Firma sice rychle vydala opravu, ale veřejně ji neoznámila, takže uživatelé chytrých telefonů většinou nevědí, že problém existuje a jak ho mohou opravit. Google se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Android debutoval v roce 2008 a nyní dominuje trhu s chytrými telefony. V prvním pololetí letošního roku bylo podle výzkumné společnosti IDC prodáno téměř 198 milionů chytrých telefonů s Androidem.

Loni bylo prodáno 243 milionů s Androidem. Verze, které jsou ohrožené chybou, jsou Gingerbread, Ice Cream Sandwich a Jelly Bean. Verze Honeycomb vytvořená pro tablety zatím nebyla testována, a je třeba teprve zjistit, zda je rovněž v ohrožení, dodal Borgaonkar.

Lidovky.cz, ČTK