29. ledna 2010 13:45, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedna z největších cestovek v Česku končí. Nikdo ji nechce pojistit

Dovolená (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pojišťovna Generali neprodloužila s cestovní kanceláří Sunny Days smlouvu o pojištění proti úpadku na letošní rok. Pojištění vyprší v neděli. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky se tak stalo po posouzení finanční situace cestovní kanceláře. Smlouvu ze Sunny Days nechtějí uzavřít ani další pojišťovny, cestovka se tak zřejmě změní na agenturu.

"Smlouva nebude uzavřena. Budeme o tom informovat ministerstvo pro místní rozvoj, jak nám ukládá zákon," řekl Cívka. "Při uzavření pojištění se vychází s posouzení finanční situace cestovní kanceláře za poslední tři roky, po jejím posouzení jsme se rozhodli smlouvu neprodloužit," dodal.

Sunny Days

Historie firmy: Cestovní kancelář SUNNY DAYS, s. r. o., zahájila svoji činnost v létě roku 1997. Společnost založili tuniští podnikatelé Rizá bin Ahmed a Šedlí bin Sádik bin Saíd, kteří ji vlastní dodnes.

Charakteristika činnosti: Firma z počátku vozila české turisty pouze do Tuniska, postupně nabídku rozšířila především o destinace v oblasti Středozemního a Rudého moře.

Ostatní: V roce 2006 byla podle Mag Consulting čtvrtou největší českou CK dle počtu klientů, kterých měla 114.000. Od té doby však podle odborníků zaznamenala značný úbytek zákazníků, za loňský rok odhadují 30 až 50 tisíc klientů.
V poslední době měla Sunny Days několikrát problémy se zpožděním odletů svých klientů.

Jak zjistila ČTK, smlouvu s kanceláří nechtějí uzavřít ani další velké pojišťovny ze seznamu ministerstva pro místní rozvoj. Kancelář přitom šest největších hráčů oslovila. "Po důkladném posouzení finanční situace této cestovní kanceláře nebyla pojistná smlouva uzavřena," uvedl například Štěpán Landík, ředitel společnosti Etics ITP, která v tuzemsku zastupuje německou Europäische Reiseversicherung.

Pokud Sunny Days do neděle nesežene novou smlouvu, nebude moci organizovat a prodávat vlastní zájezdy. Zatímco spolumajitel kanceláře Ridha Ben Ahmed sdělil, že se "na tom ještě dělá", server iDnes.cz přinesl vyjádření advokáta Sunny Days Michala Krofta, podle kterého se kancelář změní na agenturu. Agentura by přeprodávala své zahraniční kapacity konkurenci, nikoliv koncovým klientům.

"Byl by to logický krok, oni mají obrovské nasmlouvané kapacity v Tunisku," řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Otázkou ale prý je, co učiní společnost s pobočkami, kde platí nájem.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR - ELEKTRO VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz