23. července 2011 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jednání zkrachovala, bankrot USA se blíží

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

NEW YORK/WASHINGTON Jednání o navýšení stropu pro státní dluh Spojených států vedená Bílým domem zkolabovala. Republikáni dále odmítají jednat s prezidentem Barackem Obamou a řešení již chtějí hledat jen v Kongresu.

Ještě ve čtvrtek přitom americká média informovala, že obě strany jsou blízko nalezení společné řeči. Do 2. srpna, po kterém bez dohody hrozí bankrot země, zbývá už jen týden a několik dní.

Naději na brzké uzavření dohody, která měla obnášet rozpočtové úspory ve výši tří bilionů dolarů během deseti let, uhasil v pátek vpodvečer místního času nečekaný krok republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera.

STROP DLUHU

Kongres americké vládě stanovuje strop pro státní dluh od roku 1917, aby získal kontrolu nad jejími výdaji. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů.

Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, jež americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001.

Zveřejnil dopis o 12 odstavcích, v němž oznámil, že přerušuje jednání s Obamou kvůli různicím ohledně navýšení daní.

Republikáni nové daně kategoricky odmítají a podmiňují navýšení stropu pro státní dluh rozsáhlými rozpočtovými úsporami.

"Nikdy jsme nedosáhli dohody a nikdy nebyla blízko. Nakonec jsme nenašli společnou řeč. Ne kvůli tomu, že bychom byli rozdílné osobnosti, ale protože máme rozdílné vize pro naši zemi," napsal Boehner členům sněmovny.

Obama podle něj požadoval další daňové příjmy ve výší 400 miliard dolarů, což šéf sněmovny a další republikáni odmítli.

Obama: Boehner mě nechal před oltářem

Šéf Bílého domu, který původně pátek označil za nejzazší datum pro dohodu, poté neskrýval, že je rozzlobený a frustrovaný. Uvedl, že republikánům nabídl výjimečnou dohodu a že nechápe, proč jednání opustili.

REKORDNÍ SCHODEK

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů.

Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Zároveň si postěžoval, že mu Boehner nebere telefony. "Několikrát mne nechali u oltáře. Myslím, že Republikánská strana si bude muset položit otázku, zda vůbec na něco dokáže říct ano," řekl americký prezident.

Dodal, že americkým politikům již vypršel čas na dohodu. Boehner se nyní nicméně chce zaměřit na jednání se špičkami Senátu, který ovládají demokraté. Chce s nimi nalézt řešení, které by odvrátilo hrozbu, že Spojené státy po 2. srpnu nebudou schopné splácet své závazky.

V úvahu přitom přichází i krátkodobé navýšení stropu pro státní dluh, které by oběma stranám poskytlo prostor pro další jednání.

Současný strop pro americký státní dluh činí 14,3 bilionu dolarů. Země se s rychlým růstem zadlužení potýká zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, jež například během Obamovy vlády pravidelně překračují hranici bilionu dolarů.

STÁTY V DLUHOVÉ PASTI

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Politický pat

Hlasování o navýšení hranice pro státní dluh dosud byla spíše technického rázu. Po loňských volbách do Kongresu se ale Washington ocitnul v politickém patu a z věci se stalo politikum.

Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů, zatímco demokratům zůstal Senát. Obě strany přitom jen s obtížemi překonávají rozdílná ideologická východiska. Dohodu mezi nimi komplikuje i silné konzervativní republikánské křídlo, které stojí například právě za odmítáním zvyšování daní.

Lidovky.cz, ČTK