29. října 2015 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedničkou na Slovensku jsou auta ze Škody. Prodávají se lépe než dřív

Škoda Superb Combi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Superb Combi. | foto: Škoda Auto

BRATISLAVA Prodej nových osobních aut na Slovensku za první tři čtvrtletí letošního roku stoupl. Tradičně největší zájem byl o vozidla české Škody Auto, která si pozici jedničky na trhu upevnila. Vyplývá to z údajů slovenského Svazu automobilového průmyslu, který vede statistiky prodeje vozidel.

Od ledna do konce září slovenské úřady zaregistrovaly do evidence 56 987 nových osobních automobilů.

Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje nárůst o sedm procent. Trh s novými automobily v zemi roste nepřetržitě od března. Na rozdíl od celé EU ale na Slovensku klesl prodej elektromobilů a aut s hybridním pohonem.

Z jednotlivých značek se s odstupem nejvíce dařilo české Škoda Auto. Mladoboleslavská automobilka dodala na Slovensko ve sledovaném období 12 189 osobních vozů, což meziročně představuje nárůst o 11,25 procenta. Její tržní podíl na Slovensku tak stoupl na 21 procent.

Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem osobních aut na světě. Prakticky celá produkce ze závodů automobilek Volkswagen, Kia Motors a PSA Peugeot-Citroën, která minulý rok dosáhla 971 160 vozidel, směřovala na export.

Kromě Slovenska rostl trh s novými automobily i v dalších zemích EU. V září prodej nových osobních aut v EU stoupl o bezmála desetinu.

ČTK