31. října 2010 12:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedno z největších nalezišť ropy má být blízko Ria de Janeira

Barely ropy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely ropy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

RIO DE JANEIRO Průzkum ukázal, že brazilské pobřežní naleziště Libra by mohlo skrývat až 15 miliard barelů ropy. Brazilský regulátor ropného trhu ANP zároveň tento týden uvedl, že může jít o jedno z největších nalezišť objevených za posledních deset let.

ANP ale také dodává, že nejpravděpodobnějším odhadem bude asi osm miliard barelů. Pak by bylo ložisko srovnatelné s lokalitou Tupi z roku 2007, jejíž odkrytí upozornilo svět na potenciál Brazílie jako producenta energií.

Úřad dodává, že se testovací vrt nachází 183 kilometrů od pobřeží Ria de Janeiro v hloubce zhruba 1960 metrů. Předpokládá se, že se hloubky 6500 metrů podaří dosáhnout na začátku prosince. Analytici podotýkají, že jsou velké rozdíly mezi nejvyšším a nejnižším odhadem u jednoho vrtu běžné.

Podle podkladů agentury Wood Mackenzie Exploration Service je od roku 2000 největším objevem naleziště z Kazachstánu o 17 miliardách barelů.

Předpokládá se, že brazilská podmořská oblast skrývá celkem přes 50 miliard barelů ropy, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK