2. června 2018 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Jednostranně uvalená cla na ocel a hliník.‘ Kanada podala u WTO stížnost na USA

Trump během rozhovoru s novináři po schůzce s Kim Jong-Čcholem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump během rozhovoru s novináři po schůzce s Kim Jong-Čcholem. | foto: Reuters

OTTAWA Kanada podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Spojené státy kvůli uvalení cel na ocel a hliník. Proti kroku, který podle ministryně zahraničí Chrystie Freelandové Washington učinil pod falešnou záminkou, hodlá Kanada postupovat ve spolupráci s Evropskou unií a dalšími zeměmi. Brusel dnes WTO předložil kvůli clům žádost o konzultace se Spojenými státy.

„Tato jednostranná cla uvalená pod falešnou záminkou ochrany americké národní bezpečnosti jsou v rozporu se závazky Spojených států v mezinárodním obchodu i s pravidly WTO,“ uvedla v prohlášené kanadská ministryně zahraničí Freelandová.  

Kanada bude podle ní „úzce spolupracovat s Evropskou unií“, která v pátek podala u WTO žádost o konzultace s USA ohledně cel, která uvalily na dovoz oceli a hliníku z unie. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes zároveň řekla, že krok prezidenta Donalda Trumpa dále oslabí transatlantické vztahy a stejně jako Freelandová odmítla Trumpův argument, že cla jsou nezbytná z důvodů národní bezpečnosti USA.

Kanada již dříve oznámila, že od 1. července zavede odvetná cla na americké zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (283 miliard korun).

Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník již 23. března. Evropská unie, Kanada a Mexiko ovšem měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimky, které k pátečnímu dni vypršely.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!