Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
16. září 2017 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jednou u nás může být i tisíc minipivovarů, i když jiných než z Postřižin, říká degustátor

Velké pivovary nikdy neztratí svou pozici, říká Tomáš Maier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké pivovary nikdy neztratí svou pozici, říká Tomáš Maier. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Česko zažívá takovou malou pivní revoluci. Nevídaně roste počet pivovarů, a tím i pestrost a ­nabídka různých značek a druhů. Pivu sice u ­nás, podobně jako fotbalu, rozumí každý, přesto mu stále chybí náležitá prestiž. „Pivo je především krásný ušlechtilý nápoj,“ říká degustátor odborných soutěží pivovarů, ekonom z České zemědělské univerzity v Praze Tomáš Maier v rozhovoru pro sobotní vydání LN. Hovořil s ním Miroslav Petr.

LN: Často se u nás mluví o rychle rostoucím počtu minipivovarů. Co týden, to jeden nový. Kde to skončí? Někdo soudí, že z nynějších skoro 400 jich u nás může být jednou i tisícovka, jako před nějakými plus minus sto lety.
Nelze to vyloučit. Český trh byl někdy v době před první světovou válkou plný malých řemeslných pivovarů, známých třeba z Hrabalových Postřižin, které však vařily všechny jednotným stylem. I proto dost dobře nejde srovnávat tehdejších tisíc pivovarů s dnešním očekávaným tisícem. Už dnes je u nás skladba piv obrovsky pestrá. Navíc tehdy to nebyly minipivovary, jak je známe dnes, lišily se tím, že měly své hospody takzvaně kolem komína, které pan správce objížděl na svém harleyi-davidsonu. Měly tedy určitou distribuci.

LN: A dnes?
Dnes je český trh obrovsky koncentrovaný. Vemte si jen, že samotný Prazdroj má na domácím trhu nějakých 43 procent. A na minipivovary, kterých je dneska zhruba 380, vychází tržní podíl sotva dvou procent. Samozřejmě ještě porostou, ale nikdy nedosáhnou nějak významného podílu.

LN: Bude jich tedy jednou u nás tisíc?
Potenciál k tomu je. I když už dnes je trh zčásti saturovaný, minipivovary už nejsou taková vzácnost. Jsou v mnoha městečkách a jen v Praze jich je už přes třicet. Víc se tenhle obor profesionalizuje, přicházejí noví investoři, zatímco za prvními minipivovary, které u ­nás vznikaly někdy od poloviny devadesátých let, byli spíš hlavně nadšenci.

LN: Takže se jim ekonomicky daří.
Daří. Oni nemají tak velký tlak na ekonomiku, jsou autonomní, pivovar jim obvykle patří, většinou nemají úvěry, takže si mohou dovolit experimentovat a žijí tím. Oproti tomu třeba v­ Prazdroji to takhle nefunguje. Tam musejí poslouchat svou centrálu, tvrdě „jet na ekonomiku“, pokud padá rentabilita, padají i hlavy. Ale zpátky k tomu odhadu počtu. Tisíc je podle mě dobrý potenciál. Tak trochu se těším, až se trh minipivovarů začne čistit, což nastane podle mě během nějakých tří až čtyř let.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!