21. ledna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedovaté jablko – při výrobě součástí Applu se otrávily desítky Číňanů

iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPad | foto: Reuters

HONGKONG Čínské ekologické organizace obvinily americkou firmu Apple z toho, že ignoruje jejich obavy ze zdravotních a bezpečnostních problémů v čínských závodech, které ji zásobují komponenty. Zprávu o tom ve čtvrtek zveřejnily společně tři desítky organizací.

Apple namítá, že má přísný režim kontroly a že své dodavatele pravidelně monitoruje a prověřuje. "Zprávy o odpovědnosti našich dodavatelů dokumentují vývoj našeho rozsáhlého programu kontroly od roku 2006," odpověděla tisková mluvčí společnosti.

Čínské ekologické organizace kritizují laxní dozor korporace nad čínskými dodavateli, u nichž mizerná zdravotní a bezpečnostní opatření způsobila otravu desítkám zaměstnanců ve výrobě.

Z více než dvou desítek technologických firem, které ekologické organizace v průzkumu sledovaly, byl výrobce mobilů iPhone vůči jejich námitkám nejméně vnímavý.

Apple iPhone

Apple tento týden zveřejnil solidní výsledková čísla a vykreslil zářivý výhled pro prodej iPhonů a tabletů iPad. Firmu zároveň provázejí obvinění z agresivní cenové politiky a z tajnůstkářského řízení čínské dodavatelské sítě. V Číně se nyní montuje většina produktů Apple.

Apple se nyní snaží na čínském trhu více prosadit a začíná otevírat obchody s iPhony a iPady. Podnik se sídlem v Kalifornii tento týden uvedl, že jeho čtvrtletní tržby v Číně, Hongkongu a Tchaj-wanu dosáhly 2,6 miliardy dolarů. Představují tak desetinu celkových tržeb firmy a meziročně se zvýšily čtyřnásobně, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK