9. února 2011 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedovaté skleničky tráví zákazníky, k dostání v českých obchodech

Funny thinks - jedovaté skleničky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Funny thinks - jedovaté skleničky |

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví ve středu varovalo před skleničkami od neznámé portugalské firmy, které se objevily v některých českých obchodech a z nichž se uvolňuje kadmium a olovo. Tyto látky můžou poškodit různé orgány v lidském těle, proto ministerstvo označilo skleničky za zdraví nebezpečné.

Podle ministerstva se kadmium a olovo uvolňují z barev na okraji sklenic. Ve středu o tom informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Olovo může v lidském těle poškodit ledviny, játra, nervový systém, červené krvinky, cévy a svalstvo. Nebezpečí kadmia spočívá v jeho vysoké toxicitě a schopnosti hromadit se v lidském organizmu, hlavně v ledvinách a játrech.

Po dlouhém hromadění pomůže pouze dlouhá detoxikace

Detoxikace je pomalá a hrozí chronické otravy. Kadmium může rovněž poškodit kosti či plíce, uvedlo ministerstvo.

Sršeň uvedl, že skleničky do Česka dováží karlovarská firma NEW WAVE pod názvem Funny thinks. Jedná se o 16 druhů nápojových sklenic s dlouhým dýnkem dekorovaných na vnější straně barvou, která zasahuje do okraje pro pití.

Sklenice jsou balené v průhledném plastovém tubusu, na jehož dně je etiketa s čárovým kódem, grafickým symbolem výrobku určeného pro styk s potravinami, textem "Vyrobeno v Portugalsku" a adresou dovozce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!