6. ledna 2011 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedy ve vejcích hrají farmářům do karet, požadují zákaz dovozu z Německa

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Prezident Agrární komory Jan Veleba ve čtvrtek vyzval orgány státní správy, aby zakázaly až do vyšetření případu krmiv s rakovinotvorným dioxinem dovozy vepřového masa a vajec z Německa.

Podle posledních informací bylo v Německu vyrobeno až 3000 tun krmného tuku pro zvířata kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem, kvůli jehož výskytu ve vejcích a mase nechaly tamní úřady preventivně zavřít přes 1000 zemědělských farem a drůbežáren. Podle Státní veterinární správy (SVS) může však o uzavření hranic členského státu EU rozhodnout pouze Evropská komise.

Čtěte více:

Podobný názor jako Veleba sdílí také na dnešní tiskové konferenci přítomní zástupci chovatelů a výrobců potravin. "Měl by se zastavit dovoz. Když ne zastavit, měl by se z každé zásilky, která sem směřuje, udělat na hranicích vzorek, rozbor a dokud se nezjistí, jestli je dobré nebo špatné, nepustit na trh," uvedl například Zdeněk Jandejsek z holdingu Rabbit Trhový Štěpánov.

"Lze skutečně zaručit, že je toto maso bezpečné?" vznesl na dnešní tiskové konferenci řečnický dotaz Veleba. Z dovozu pochází již přibližně polovina tuzemské spotřeby vepřového. Velké procento ze zhruba 200.000 tun vepřového, které se ročně do Česka doveze se přitom do země dováží právě z Německa.

"Považujme si českých potravin, kupujme české maso. Tím podle našeho názoru nic neriskujeme," vyzval české spotřebitele Veleba. "Vraťme se konečně k potravinové soběstačnosti," dodal.

"O případném uzavření hranic může rozhodnout pouze Evropská komise," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Jestliže se komise spokojila s německými garancemi, je to pro nás závazné," dodal.

Jak však řekl novinářům ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal, podle v současné době platné legislativy je na mase označeno pouze místo posledního zpracování, nikoliv místo jeho původu, a spotřebitel tak vlastně nemůže české maso od zahraničního odlišit. Proto by podle něj do budoucna měl na mase být značen skutečný původ masa.

Důvody k panice nejsou
Státní veterinární správa ČR (SVS) nemá podle středečních informací od německých kolegů informace, že by se závadné krmivo nebo jiné výrobky dostaly do Česka. Šéf SVS Milan Malena přesto nechal v Česku vybrat distribuční centra, kam by mohly případné závadné výrobky směřovat, a nařídil odebrat kontrolní vzorky a vyšetřit je na přítomnost dioxinů.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zahájila kvůli kauze preventivní kontroly potravin v českých obchodech. "Zahájili jsme v obchodních sítích intenzivní monitoring vajec a drůbežího masa původem z Německa," řekla ve středu ČTK Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI.

"Zatím ale nemáme informace, že by se kontaminované výrobky dostaly na český trh," dodala.

Lidovky.cz, ČTK