13. srpna 2009 15:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jen zlomek podniků aktivuje schránky, do kterých jim chodí pošta

Datové schránky má od podzimu povinně využívat přes 600.000 podniků zapsaných v obchodním rejstříku a úřadů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Datové schránky má od podzimu povinně využívat přes 600.000 podniků zapsaných v obchodním rejstříku a úřadů. | foto: Shutterstock

PRAHA Datové schránky má od podzimu povinně využívat přes 600.000 podniků zapsaných v obchodním rejstříku a úřadů. Přestože stát od začátku července zřídil už téměř polovinu z nich, aktivovalo si je pouze 17 tisíc uživatelů, což je přibližně sedm procent.

Firmám zapsaným v obchodním rejstříku Česká pošta rozesílá PIN zásilky s údaji pro aktivaci schránek. O zřízení schránky ale mohou požádat i další subjekty. Dosud žádost podalo přes 10.000 fyzických osob, z toho 8500 prostřednictvím kontaktních míst Czech POINT, která jsou na poštách, úřadech a pobočkách hospodářské komory.

Systém běží do konce října v přechodném období, které slouží k připojení jednotlivých uživatelů. Zatím bylo do datových schránek odesláno 77 zpráv, z toho 50 od státních úřadů. Od podzimu by měla přes elektronické schránky směřovat veškerá úřední korespondence.

Česká pošta předpokládá, že kvůli nahrazení doručování doporučených psaní elektronickou korespondencí do datových schránek přijde na poštovném v roce 2011 o zhruba 1,5 miliardy korun. Nejméně 800 milionů má naopak jejich provozem získat.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!