21. března 2016 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jiní platí miliony. České lůžko si ‚zahrálo‘ v seriálu Dům z karet zdarma

Kevin Spacey leží na lůžku značky Linet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kevin Spacey leží na lůžku značky Linet | foto: Netflix.comReprofoto

PRAHA Za co jiní platí stovky tisíc dolarů, to se povedlo české firmě Linet s téměř nulovou investicí. Její lůžko se i s logem objevilo několikrát v populárním seriálu Dům z karet (House of Cards) a poležela si na něm i herecká hvězda Kevin Spacey.

Aby firma OnePlus protlačila své špičkové mobily do známého seriálu Dům z karet, musela zaplatit 300 tisíc dolarů (přes sedm milionů korun) za takzvaný product placement. Krátce po investici se nejdražší telefony společnosti začaly objevovat v rukou hlavních postav série.

Česká firma Linet vyrábějící nemocniční a pečovatelská lůžka se ale do seriálu dostala téměř zdarma. Postava Spaceyho, který ztvárnil politického intrikáře Franka Underwooda, se zotavuje na jejich posteli například v nejnovější (čtvrté) sezoně a záběr kamery neopomněl ani zářivě červené logo společnosti.

O product placement se podle Linetu ale nejedná. „Linet platil jen dopravu postele na místo natáčení a jeho lidé museli zaškolit herce, aby věděli, jak postel správně používat. Jinak to nestálo ani dolar,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Michal Uryč. Spolupráci domluvila šéfka americké pobočky Linet Ellis Lindseyová.

Nemocniční lůžka firmy Linet.

Nemocniční lůžka firmy Linet

Podle manžera firmy Linet Tomáše Koláře není přítomnost českých lůžek v seriálu ničím překvapivým. „Naše postele se dostávají na nejlepší americké kliniky. Konkurujeme především špičkovou kvalitou, proto i spojení se seriálem Dům z karet dává smysl,“ doplnil.

Produkty od Linet se objevily v seriálu opakovaně. Firma například upozornila, že ve třetí sérii „zazářil“ model Eleganza 3. „Lůžko se objevilo hned několikrát v úvodní části prvního dílu, kde diváci mohli sledovat zotavení jedné z klíčových postav Douglese Stampera (v podání Micheala Kellyho),“ chlubí se společnost na webových stránkách.

České stopy ve světovém seriálu si všiml i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Dům z karet je seriál založený na románu Michaela Dobbse a vychází na digitální videopůjčovně Netflix. Příběh sleduje politika Franka Underwooda, který se snaží získat co největší moc za pomocí manipulace a lstí. Seriál vysílá od 13. ledna i Česká televize. Seriál sbírá řadu ocenění, jako první webový seriál byl nominován v řadě kategorií na ceny Emmy i Zlaté glóby - herečka Robin Wrightová glóbus získala.

Firma Linet

Česká firma Linet patří mezi přední výrobce nemocničních a pečovatelských lůžek na světě. Sídlí od svého založení v roce 1990 v Želevčicích u Slaného. Ročně vyrobí kolem 40 tisíc lůžek, které jsou exportovány do celého světa a společnost v současné době zaměstnává kolem 900 zaměstnanců.

Od roku 2011 je Linet součástí nadnárodního holdingu Linet Group SE se sídlem v Nizozemí.

Firma Linet

Firma Linet

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.