30. května 2013 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: Japonsko přímo ohrožuje Jižní Koreu

Japonsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Na první pohled se výrok v titulku může zdát jako přitažený za vlasy. Obecně se soudí, že hlavním nepřítelem Jižní Koreje je její severní soused. Nechte mne jej však vysvětlit, není totiž až tak od věci.

Jižní Korea a Japonsko jsou samozřejmě na politické úrovni spojenci, nicméně na úrovni ekonomické jde o ostré konkurenty. Obě ekonomiky jsou silně proexportně zaměřené, a navíc vyváží i podobnou skladbu zboží.

Jablkem sváru se staly bezprecedentní kroky Bank of Japan, která srazila hodnotu japonského jenu během posledních šesti měsíců o dvacet procent na nejnižší úroveň za posledních pět let (vztaženo k americkému dolaru).

Logika centrálních bankéřů Japonska je přitom jasná. Čím slabší bude domácí měna, tím bude naše zboží pro zahraniční odběratele levnější a tím bude i více konkurenceschopné. Vyšší exporty přitom znamenají vyšší zaměstnanost i HDP.

Ano, za jinak stejných okolností bude opravdu poptávka po japonském zboží při slabší domácí měně vyšší a měly by nastat i výše zmíněné pozitivní efekty. Stane se tak však s nejvyšší pravděpodobností na úkor Jihokorejců, po jejichž zboží naopak poptávka klesne, což bude mít zase negativní dopad na jejich ekonomiku.

Uvědomují si to i bankéři jihokorejské centrální banky, kteří na svém zasedání z 9. května již podnikli první krok k oslabení domácí měny. Konkrétně byly sníženy hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 2,5 %.

Tento krok se však svou razancí s expanzivní politikou Japonska takřka nedá srovnávat a bude potřeba využít mnohem agresivnější nástroje. To jim koneckonců doporučují i samotní Japonci.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!