12. prosince 2013 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: Z Government Motors je opět General Motors

Logo GM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo GM | foto: ČTK

Když v letech 2009 a 2010 vrcholila finanční krize v USA a vláda musela urychleně zachraňovat významné firmy, jako byl General Motors, před bankrotem, jen stěží si tehdy někdo uměl představit, jaký další vývoj takto převzaté, do té doby soukromé, firmy čeká.

Vpřípadě General Motors, kterému se začalo kvůli vládní intervenci přezdívat Government Motors, došlo k obratu tak silnému a tak rychlému, jaký si v době bailoutu nikdo nedokázal ani představit.

Ze ztrátové firmy s nejzastaralejšími modely mezi tehdejší konkurencí, které hrozil faktický zánik, se o několik let později stala firma s ročními zisky v miliardových řádech, a s naopak nejmodernějšími modely, jež může automobilový trh nabídnout. Za tímto takřka pohádkovým obratem stojí člověk, do kterého by to na začátku řekl jen málokdo.

Dan Akerson, manažer s praxí z odvětví telekomunikací, dokázal krizí zmítaného automobilového obra postavit opět na nohy. Za jeho vedení nebylo čtvrtletí, kdy by se firma dostala do ztráty a GM se opět změnil ve veřejně obchodovatelnou firmu, ve které již vláda nemá žádný podíl. Nálepka Government Motors tak byla nadobro odstraněna.

Před firmou se nyní otevírá nová kapitola, a to i vzhledem k tomu, že Akerson předčasně odchází z vedení společnosti a řízení přenechá dalšímu zdánlivě nepravděpodobnému kandidátovi.

Novým šéfem největší automobilky Spojených států bude totiž žena, Mary Barraová. Není však nejmenšího důvodu, aby investoři začali panikařit. Barraová je s více než třicetiletou zkušeností s prací uvnitř koncernu GM více než důstojným nástupcem Akersona.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz