12. dubna 2009 12:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jižní Korea poskytne automobilkám injekci 7,6 mld. Kč

Hyundai i10. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai i10. | foto: Hyundai

SOUL Jižní Korea plánuje poskytnout kvůli globální ekonomické krizi domácímu automobilovému průmyslu finanční pomoc v objemu 500 miliard wonů (7,6 miliardy Kč). Již v březnu vláda uvedla, že podpoří domácí automobilový průmysl daňovými pobídkami a zlepšením přístupu spotřebitelů k úvěrům na nákup nových aut.

Peníze mají směřovat hlavně na podporu výzkumu a vývoje, aby místní automobilky byly konkurenceschopné po dokončení restrukturalizace globálního automobilového průmyslu.

V březnu Korea uvedla, že chce poskytnout dočasné daňové pobídky k nákupu nových aut, a sníží tak od května do prosince nákupní a registrační daně o 70 procent pro zákazníky, kteří si koupí nové auto a současně nechají zlikvidovat staré auto zaregistrované před rokem 2000. Pobídka se týká až 5,48 milionu vozů, tedy zhruba třetiny všech vozů v zemi.

Vláda také slíbila, že bude nakupovat obligace společností, které poskytují finance na nákup aut. Chce tak zajistit jejich lepší finanční pozici a podpořit další poskytování úvěrů pro na nákup aut, napsala agentura Reuters.

V Jižní Koreji sídlí pět významných automobilek, včetně místní jedničky Hyundai Motor a její dceřiné firmy Kia Motors. Hyundai a Kia jsou společně pátým největším výrobcem automobilů na světě. Hyundai má v České republice výrobní závod v Nošovicích na severní Moravě a Kia provozuje továrnu na Slovensku u Žiliny.

Výroba automobilů v Jižní Koreji se v loňském roce snížila o 6,4 procenta na 3,83 milionu vozů kvůli negativnímu dopadu světové finanční krize na poptávku. Zaznamenala tak první pokles od roku 2001. Prodej jihokorejských automobilek na domácím trhu se snížil o 5,3 procenta na 1,15 milionu vozů.

Jejich export klesl o 5,7 procenta na 2,69 milionu vozů.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)