27. srpna 2012 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šance na záchranu ostravských aerolinek CCA? Reorganizace

Letadlo společnosti CCA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti CCA. | foto: wikipedia.org

OSTRAVA Ostravská letecká společnost Job Air-Central Connect Airlines (CCA), která je od května po rozhodnutí soudu v úpadku, má šanci na záchranu.

"Věřitelé jednohlasně schválili její reorganizaci," řekla mluvčí Krajského soudu Ostrava Lucie Böhmová. Návrh na insolvenci společnosti podala švédská firma Siemens Financial Services kvůli dluhům za pronájem letadla. Podle tohoto návrhu jí dluží CCA více než 294.000 dolarů, tedy zhruba šest milionů korun. Připojily se i další společnosti jako letiště v Ostravě a Brně nebo Eurocontrol. Celkem se nároky pohybují okolo 330 milionů korun.

"Věřitelský výbor dnes souhlasil s návrhem insolvenčního správce na reorganizaci společnosti. Podle něj se dál firma bude zabývat pronájmem letadel i s posádkami a provozováním charterových letů. Další činnosti CCA nesmí vznikat nové závazky a dluhy," řekl mediální zástupce CCA Jaroslav Odstrčilík.

Insolvenční správce Ivo Šotek řekl, že rozhodnutí uvítal. "Pokud by firma šla do konkursu, věřitelé by zpět získali jen velmi málo," řekl.

Vedení aerolinek nyní musí do 120 dnů předložit konkrétní plán reorganizace. Ten by měl zahrnovat i to, od kdy a v jakém rozsahu bude dlužník splácet své pohledávky. "S tím pak opět předstoupí před věřitele, kteří plán musejí schválit," vysvětlil Šotek. Společnost Job Air - CCA má nyní na účtech přibližně deset milionů korun.

Šest let pravidelně létala mezi Ostravou a Vídní. Letos v únoru provoz přerušila. Na konci března Zátorský informoval, že vedení firmy rozhodlo o podání návrhu na reorganizaci společnosti. V květnu soud firmu poslal do úpadku a ta o měsíc později zastavila provoz i na dalších pravidelných linkách.

CCA létaly z Prahy například do Ostravy, Lublaně, Berlína, Hannoveru a Stuttgartu. Představitelé firmy zdůvodnili přerušení provozu tím, že "se nepotvrdily dlouhodobé statistiky prodeje letenek, nebylo dosaženo plánované rentability provozu jednotlivých linek".

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.