Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jobs polidštil počítač. Trh ani analytici mu nevěřili

Steve Jobs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Smrt spoluzakladatele a dlouholetého ředitele americké technologické společnosti Apple Steva Jobse poskytne podle analytiků hlavním konkurentům firmy větší šanci dohnat její náskok.

Apple vyrábí například mobilní telefony iPhone, počítačové tablety iPad či hudební přehrávače iPod.

"Apple již nemá nikoho tak kreativního a ambiciózního, jako byl Jobs, na koho by mohl spoléhat," uvedl podle agentury Reuters analytik Simon Liu ze společnosti Polaris Group.

ČTĚTE VÍCE:

Akcie firmy Apple na frankfurtské burze po zprávě o Jobsově smrti oslabily o více než tři procenta. Vzhůru dnes naopak zamířily akcie jihokorejských konkurentů Samsung a LG i japonského rivala Sony.

APPLE STÁL NA JOBSOVI. AŽ PŘÍLIŠ

Lidovky.cz se zeptaly nezávislého IT analytika Martina Zikmunda a šéfredaktora serveru Lupa.cz Patricka Zandla

Co pro Vás osobně představoval Steve Jobs ve světě IT?

Patrick Zandl:
Steve Jobs byl neskutečný hnací motor, inspirátor, perfekcionalista a člověk, který měl vizi a uměl za ní jít, ačkoliv "analytici a trh" kolem jí nevěřili.

Martin Zikmund: Byl to člověk, který dokázal z krachující firmy udělat největší firmu světa, a to dost pravděpodobně na úkor vlastního zdraví. Velký vizionář, který uměl stávající věci dělat jinak a který obyčejnou značku dokázal proměnit v kult, ve kterém jeho členové – zákazníci i zaměstnanci – bezmezně věří ve schopnosti svého leadera. To byla zároveň pravděpodobně i ta největší chyba – Apple se příliš navázal na Steva Jobsa a je otázka, jestli si svůj úspěch udrží i bez něj.

Jak tento svět změnit a co je právě tím nejdůležitějším produktem, bez kterého by se technologie ubíraly jinudy?

Patrick Zandl:
Dokázal technologie zlidštit. Naučil nás, že počítače není třeba ovládat z příkazové řádky, že lze je ovládat pohodlně a může to udělat každý. Bez něj by ještě dlouho byla výpočetní technika doménou firemních mágů odtržených od světa a zalezlých v příšeří obrazovky. On ji dokázal zpřístupnit lidem. Přirovnal bych to k Kolumbovi: už před tím vikingové objevili Ameriku, ale teprve po Kolumbovi do ní mohl přijít každý.

Martin Zikmund: Steve Jobs ukázal, že i technologickou značku mohou lidé obdivovat, milovat a považovat za luxus. Změnil kompletně vnímání technologických novinek, které posunul do roviny, ve které jim každý uživatel rozumí a ví, jak je maximálně využít. Nejdůležitějším produktem byl nicméně iPod. Ten poprvé posunul Apple do kategorie luxusu pro masy, za který jsou si desítky milionů lidí ochotni připlatit. Navíc poprvé představil koncept prodeje služeb – v tomto případě hudby – přes internet. Na tom ostatně stojí úspěch Applu dodnes. Apple iTunes a AppStore jsou klíčovými faktory úspěchu celého Applu.

Patrick Zandl

Patrick Zandl

Martin Zikmund

Martin Zikmund

Samsung má podle analytiků jedny z nejlepších podmínek k tomu, aby přišel s nějakými novými produkty, jimiž by konkuroval společnosti Apple. Samsung již nyní vyrábí nejbližšího konkurenta tabletu iPad. Oba podniky rovněž bojují o vedoucí pozici na trhu s chytrými mobilními telefony.

PODÍVEJTE SE:

Jobs byl považován za jednoho z největších vizionářů světa vyspělých technologií a za jednoho z nejvlivnějších podnikatelů vůbec. Pod jeho vedením Apple přeměnil odvětví informačních technologií a propojil zábavu s komunikací.

"Apple pod Jobsovým vedením sjednotil jednotlivé sektory informačních technologií v jeden velký spotřebitelský trh," uvedl analytik I Sung-wu z makléřské společnosti Shinyoung Securities. Dodal však, že vliv Applu se bez Jobse sníží.

Podle analytika Jana Dawsona z firmy Ovum si Apple v krátkém období pravděpodobně povede dobře, protože bude uvádět na trh produkty, na kterých se Jobs podílel. "Otázkou je, zda bez něj budou schopni pokračovat v uvádění kultovních a úspěšných výrobků na trh (i v dlouhodobějším horizontu)," upozornil.

Jobsův vliv podle agentury Reuters podtrhuje řada projevů úcty ze strany šéfů předních světových firem. "Digitální éra přišla o své vedoucí světlo, Stevovy inovace a kreativita však budou inspirovat snílky a myslitele po generace," uvedl generální ředitel japonského výrobce elektroniky Sony Howard Stringer.

"Dnes jsme ztratili jednoho z nejvlivnějších myslitelů, tvůrců a podnikatelů všech dob. Steve Jobs byl prostě nejúžasnějším generálním ředitelem své generace," prohlásil šéf mediálního gigantu News Rupert Murdoch.

Podle šéfa konkurenční LG Jong-seoka Parka Jobs byl, je a ještě dlouhou dobu bude inspirací jak pro jednotlivce, tak společnosti po celém světě. "Jeho odchod je velkou ztrátou, šlo o největšího vizionáře za několik posledních let. Pro Koreu byl symbolem úspěchu. Steve Jobs byl fantastickým inovátorem, čehož si u LG ohromně vážíme," dodal.

Zpráva o Jobsově smrti přišla pouhý den po tom, co Apple představil svůj
nový telefon iPhone, který je vylepšenou verzí čtvrté řady těchto
přístrojů. Právě iPhone, spolu s přehrávači iPod a nyní také s počítačovým tabletem iPad, udávají směr celému odvětví.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.