Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
6. října 2011 9:46, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jobs polidštil počítač. Trh ani analytici mu nevěřili

Steve Jobs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Smrt spoluzakladatele a dlouholetého ředitele americké technologické společnosti Apple Steva Jobse poskytne podle analytiků hlavním konkurentům firmy větší šanci dohnat její náskok.

Apple vyrábí například mobilní telefony iPhone, počítačové tablety iPad či hudební přehrávače iPod.

"Apple již nemá nikoho tak kreativního a ambiciózního, jako byl Jobs, na koho by mohl spoléhat," uvedl podle agentury Reuters analytik Simon Liu ze společnosti Polaris Group.

ČTĚTE VÍCE:

Akcie firmy Apple na frankfurtské burze po zprávě o Jobsově smrti oslabily o více než tři procenta. Vzhůru dnes naopak zamířily akcie jihokorejských konkurentů Samsung a LG i japonského rivala Sony.

APPLE STÁL NA JOBSOVI. AŽ PŘÍLIŠ

Lidovky.cz se zeptaly nezávislého IT analytika Martina Zikmunda a šéfredaktora serveru Lupa.cz Patricka Zandla

Co pro Vás osobně představoval Steve Jobs ve světě IT?

Patrick Zandl:
Steve Jobs byl neskutečný hnací motor, inspirátor, perfekcionalista a člověk, který měl vizi a uměl za ní jít, ačkoliv "analytici a trh" kolem jí nevěřili.

Martin Zikmund: Byl to člověk, který dokázal z krachující firmy udělat největší firmu světa, a to dost pravděpodobně na úkor vlastního zdraví. Velký vizionář, který uměl stávající věci dělat jinak a který obyčejnou značku dokázal proměnit v kult, ve kterém jeho členové – zákazníci i zaměstnanci – bezmezně věří ve schopnosti svého leadera. To byla zároveň pravděpodobně i ta největší chyba – Apple se příliš navázal na Steva Jobsa a je otázka, jestli si svůj úspěch udrží i bez něj.

Jak tento svět změnit a co je právě tím nejdůležitějším produktem, bez kterého by se technologie ubíraly jinudy?

Patrick Zandl:
Dokázal technologie zlidštit. Naučil nás, že počítače není třeba ovládat z příkazové řádky, že lze je ovládat pohodlně a může to udělat každý. Bez něj by ještě dlouho byla výpočetní technika doménou firemních mágů odtržených od světa a zalezlých v příšeří obrazovky. On ji dokázal zpřístupnit lidem. Přirovnal bych to k Kolumbovi: už před tím vikingové objevili Ameriku, ale teprve po Kolumbovi do ní mohl přijít každý.

Martin Zikmund: Steve Jobs ukázal, že i technologickou značku mohou lidé obdivovat, milovat a považovat za luxus. Změnil kompletně vnímání technologických novinek, které posunul do roviny, ve které jim každý uživatel rozumí a ví, jak je maximálně využít. Nejdůležitějším produktem byl nicméně iPod. Ten poprvé posunul Apple do kategorie luxusu pro masy, za který jsou si desítky milionů lidí ochotni připlatit. Navíc poprvé představil koncept prodeje služeb – v tomto případě hudby – přes internet. Na tom ostatně stojí úspěch Applu dodnes. Apple iTunes a AppStore jsou klíčovými faktory úspěchu celého Applu.

Patrick Zandl

Patrick Zandl

Martin Zikmund

Martin Zikmund

Samsung má podle analytiků jedny z nejlepších podmínek k tomu, aby přišel s nějakými novými produkty, jimiž by konkuroval společnosti Apple. Samsung již nyní vyrábí nejbližšího konkurenta tabletu iPad. Oba podniky rovněž bojují o vedoucí pozici na trhu s chytrými mobilními telefony.

PODÍVEJTE SE:

Jobs byl považován za jednoho z největších vizionářů světa vyspělých technologií a za jednoho z nejvlivnějších podnikatelů vůbec. Pod jeho vedením Apple přeměnil odvětví informačních technologií a propojil zábavu s komunikací.

"Apple pod Jobsovým vedením sjednotil jednotlivé sektory informačních technologií v jeden velký spotřebitelský trh," uvedl analytik I Sung-wu z makléřské společnosti Shinyoung Securities. Dodal však, že vliv Applu se bez Jobse sníží.

Podle analytika Jana Dawsona z firmy Ovum si Apple v krátkém období pravděpodobně povede dobře, protože bude uvádět na trh produkty, na kterých se Jobs podílel. "Otázkou je, zda bez něj budou schopni pokračovat v uvádění kultovních a úspěšných výrobků na trh (i v dlouhodobějším horizontu)," upozornil.

Jobsův vliv podle agentury Reuters podtrhuje řada projevů úcty ze strany šéfů předních světových firem. "Digitální éra přišla o své vedoucí světlo, Stevovy inovace a kreativita však budou inspirovat snílky a myslitele po generace," uvedl generální ředitel japonského výrobce elektroniky Sony Howard Stringer.

"Dnes jsme ztratili jednoho z nejvlivnějších myslitelů, tvůrců a podnikatelů všech dob. Steve Jobs byl prostě nejúžasnějším generálním ředitelem své generace," prohlásil šéf mediálního gigantu News Rupert Murdoch.

Podle šéfa konkurenční LG Jong-seoka Parka Jobs byl, je a ještě dlouhou dobu bude inspirací jak pro jednotlivce, tak společnosti po celém světě. "Jeho odchod je velkou ztrátou, šlo o největšího vizionáře za několik posledních let. Pro Koreu byl symbolem úspěchu. Steve Jobs byl fantastickým inovátorem, čehož si u LG ohromně vážíme," dodal.

Zpráva o Jobsově smrti přišla pouhý den po tom, co Apple představil svůj
nový telefon iPhone, který je vylepšenou verzí čtvrté řady těchto
přístrojů. Právě iPhone, spolu s přehrávači iPod a nyní také s počítačovým tabletem iPad, udávají směr celému odvětví.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

(ilustrační snímek) Velké spisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

(ilustrační snímek) Velké spisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

(ilustrační snímek) Velké spisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...