3. února 2011 20:30, aktualizováno 4. 2 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

John tlačí na šéfku pošty Hrdou aby odešla, vyčítá ji rušení poboček

Marcela Hrdá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marcela Hrdá. | foto: ČTK/Česká pošta

PRAHA Ministr vnitra Radek John tlačí na generální ředitelku České pošty Marcelu Hrdou aby sama odešla z funkce ke konci února. John jí vyčítá nekoncepčnost, rušení poboček a podcenění přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost. Podle plánu ministerstva měla Hrdá již ve čtvrtek po nátlaku sama podat rezignaci. Ta to však podle informací LN neplánuje.

Lidovky.cz o tlaku na Hrdou informovaly ve čtvrtek. Dnes ministr John informaci potvrdil v tiskové zprávě. Nového generálního ředitele má vybrat výběrová komise. Výběrovou komisi chce John složit z odborníků. Chce oslovit například náměstka ministerstva financí Zdeňka Zajíčka, který v minulosti například vedl dozorčí radu pošty. "Složení výběrové komise budu konzultovat s premiérem (Petrem) Nečasem, abychom hned od počátku předešli jakýmkoliv pochybnostem," uvedl John.

Společně s Hrdou má podle plánu ministra vnitra skončit i řada vrchních ředitelů jednotlivých úseků, které šéfka České pošty do funkcí jmenovala. Nová politická garnitura místa ve vedení státního podniku plánuje obsadit svými lidmi.

Ministra Johna vedly k odvolání tři důvody: nebyl spokojen s předloženou koncepcí budoucího fungování pošty, s výsledky hospodaření a také prý Hrdá selhávala v komunikaci s pobočkami, které rušila.

Hrdou šéfkou pošty jmenoval bývalý ministr vnitra Martin Pecina před rokem poté, co odvolal bývalého generálního ředitele Petra Sedláčka. Hrdá již loni předložila dozorčí radě koncepci nového směřování pošty, dozorčí rada ji projednala, ministr vnitra ji však dosud neschválil.

V letošním roce plánovala zahájit propouštění zaměstnanců, odejít měly až tři tisíce lidí z 34 tisíc zaměstnanců pošty. Pokračovat chtěla rovněž v rušení málo využívaných poboček v malých obcích a jejich převodem na partnery, většinou místní úřady, kteří by základní poštovní služby za úplatu nadále poskytovali.

Vzhledem k tomu, že poštovní služby projdou na konci příštího roku liberalizací a pošta přijde o monopol v zasílání dopisů, soustředil se její management také na přípravu na ztrátu monopolu. Kritici plánu Hrdé vytýkali, že je příliš košatý a nekoncepční. Navrhovala například, aby si pošta sama či s partnerem zřídila vlastní banku, zároveň plánovala posílit její pozici v telekomunikačních službách či v partnerství se státem.

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč