7. dubna 2009 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jordánský král má zájem o české L-159

PŘEROV Jordánsko zvažuje, že pro své letectvo pořídí české stroje L-159. Po dnešní návštěvě jordánského krále Abdalláha II. u 601. skupiny speciálních sil ve výcvikovém prostoru Hamry na Prostějovsku to České televizi řekl premiér Mirek Topolánek. "Mají zájem o celou řadu zbrojních systémů. Pokud by i z této návštěvy zapršelo, bylo by to naplnění našich očekávání," zdůraznil Topolánek.

Česká armáda je zatím jediná, která podzvukové bitevníky L-159 z Aera Vodochody používá. Stát se stroje zatím marně snaží prodat například do latinské Ameriky, zájem projevilo ale i Rakousko. Prodej do další země by ale výrazně zvýšil možnosti exportu.

"Je to výborné. Ale dobře víte, že je to otázka kalkulací, nabídky. Jednání teprve začínají," poznamenal premiér k rozhovorům s jordánskou stranou.

Jordánský král Abdalláh II. (vlevo) navštívil 7. dubna v doprovodu premiéra Mirka Topolánka 601. skupinu speciálních sil české armády ve výcvikovém prostoru Hamry na Prostějovsku. Král v minulosti velel speciálním jednotkám své země. Náměstek ministryně obrany Martin Barták jej doplnil, že dohoda o vojenské spolupráci, výměnách expertů a informací s Jordánskem byla podepsána před dvěma týdny. Jordánsko plánuje podle něj pořídit asi dvě desítky podzvukových cvičných strojů jako doplněk ke svým stíhačkám F-16. "Některé kontrakty jsou už uzavřeny, konkrétně na jeden typ minometů," podotkl Barták. Jordánci tak například spolupracují s Českou zbrojovkou v Uherském Brodě.

Velitel Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník dnes Abdalláhovi II představil 601. skupinu speciálních sil, jednotku se zkušenostmi například z Afghánistánu. "Předpokládáme spolupráci s jordánskými speciálními silami.

Každá začíná ve výcvikovém centru," poznamenal Páleník. Jordánská strana podle něj otevírá na svém území velké středisko pro výcvik speciálních jednotek.

Budeme více spolupracovat
"Viděl jsem velmi profesionální jednotku, o které vím, že v Afghánistánu tvrdě pracovala. My tam působíme také a myslím, že jordánské a české síly budou stále více spolupracovat," řekl novinářům král, který sám stál v minulosti v čele speciálních jednotek své země. Čeští vojáci mu předvedli svou techniku, přepad nepřátelského stanoviště i schopnosti parašutistů či potápěčů.

Podzvukové bitevníky L 159 stojí v hangárech Aera Vodochody. Jejich údržba stojí miliony korun měsíčně. Jordánskému králi, který přímo z přerovského letiště odletěl na návštěvu Slovenska, daroval dnes Topolánek historický tank. "Král hášimovského království je člověk, který v armádě, ve speciálních jednotkách, prožil kus svého života. Teď tady dokonce přistával s vrtulníkem na přerovském letišti," podotkl předseda vlády.

Tank T-55 z vojenského muzea je určen pro jordánské královské muzeum vojenské techniky a ČR recipročně získá techniku z tamních sbírek.

ČTK