9. října 2013 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Proč prodávat americké akcie

Dolar (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société Générale postupné ukončení třetího kola kvantitativního uvolňování (QE).

Poslední zasedání americké centrální banky sice v tomto ohledu pozitivně překvapilo, je ale důležité připomenout, že snížení objemu nakupovaných dluhopisů zřejmě bylo jen odloženo. Podle Société Générale Fed tento krok pravděpodobně udělá v lednu.

V této souvislosti je vhodné připomenout, že ukončení předchozích dvou kol QE vedlo k rychlému propadu amerických akcií o 16 %, resp. 17 %. Podobný pohyb očekáváme i tentokrát, jakmile začnou trhy počítat s ukončením QE3 (nejspíš na začátku příštího roku).

Ve prospěch korekce hovoří i technická analýza. Index S&P 500 podle ní již ztratil růstové momentum, a pokles by tak mohl přijít už v říjnu. Prvním důležitým signálem by bylo prolomení hranice podpory 1660 bodů, která je zhruba jen 1 % pod současným kurzem. Propadu by však mohla zabránit výsledková sezona, pokud se podaří splnit očekávání průměrného růstu zisků o 1,7 %.

V horizontu 2–3 let pak od amerických indexů čekáme stagnaci či mírný pokles. Z dlouhodobého pohledu je totiž jejich ocenění nadprůměrně vysoké, byť zatím není extrémní. Vysoko je hlavně ocenění nefinančních společností, jejichž marže jsou vzhledem k historickému průměru velmi silné, a nezdá se, že by ještě měly prostor k dalšímu růstu.

Relativně atraktivní jsou naopak akcie amerických bank, které by mohly těžit mimo jiné z oživování tamního trhu s realitami.

Josef Němý, analytik Komerční banky