28. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jourová plánuje vytvořit úřad pro veřejné zakázky, bude dohlížet na tendry

Eurokomisařka Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Věra Jourová. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Veřejné zakázky čekají v Česku velké změny. Kromě úplně nového zákona, který má platit od začátku roku 2016, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj také novou instituci. Akademie veřejného investování, jak se pracovně projekt jmenuje, by měla na tendry do velké míry dohlížet.

„Její náplní by mělo být všechno, co si lze představit pod veřejnými investicemi,“ říká náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová, kterou si do úřadu přivedla současná šéfka resortu Věra Jourová. Co si pod slovíčkem „všechno“ konkrétně představit?

Postačí zvednout telefon

Akademie by měla být v první řadě garantem vzdělávacích programů pro úředníky, kteří se o veřejné investice a zakázky starají. Podobná erudice velké části z nich dosud chyběla, což bylo mimo jiné předmětem kritiky neziskových organizací. Vzděláváním ale její působnost končit nebude.

Na programu má mít i zpracování strategických a analytických dokumentů. Podle Dostálové by mělo jít například o metodiku a uvažuje se i o vzorových dokumentacích.
Zároveň by akademie měla poskytovat poradenský servis. Úředníci tak při přípravě tendru budou moci zvednout telefon a poradit se, jak zakázku správně vypsat.

Akademie pro veřejné investice

  • nová instituce bude fungovat od června 2015
  • v první fázi bude školit projektové manažery a úředníky veřejné správy
  • později bude připravovat strategické dokumenty, včetně metodiky k veřejným zakázkám
  • náklady na rekonstrukci prostorů jsou zatím vyčísleny na 25 milionů korun financování akademie není jasné, počítá se s penězi z evropských fondů

„Akademie bude také pořádat oborové konference a setkání, na kterých bude docházet ke sdílení dobré praxe a nových poznatků. Dalším z cílů je propojení veřejné správy s neziskovým a podnikatelským sektorem,“ vysvětlila Dostálová.

I když je celý projekt zatím v hrubých obrysech, jeho spuštění by mělo přijít poměrně záhy. Začátek svého působení má akademie naplánován už na červen 2015. V té době by měly být již zrekonstruovány prostory, kde má fungovat. Jejich umístění zatím ministerstvo neprozradilo.

Ze začátku se má soustředit hlavně na evropské projekty. „Jako první počin bude naplánováno vzdělávání projektových manažerů ve státní správě, kteří mají ve své gesci rozsáhlé investiční projekty spolufinancované ze strukturálních fondů,“ uvedla Dostálová.

Druhý pokus

Návrh na zřízení podobné instituce se neobjevuje poprvé. Vznik takzvaného Úřadu pro veřejné zadávání měl v plánu už ministr Nečasovy vlády Kamil Jankovský.
Tehdejší záměr byl ještě o něco ambicióznější. Nezávislá organizace měla mít na starosti i kontrolu tendrů. U zakázek nad sto milionů korun měla být dokonce povinná jeho kontrasignace. Jankovského plán ale nakonec spadl pod stůl. V atmosféře tehdejších úspor ve veřejné správě pod taktovkou Miroslava Kalouska nepřipadal vznik nového úřadu v úvahu.

Současné vedení ministerstva zatím nemá o nákladech na fungování akademie jasno. „Vyčíslit lze v současné době pouze předpokládané finanční prostředky na rekonstrukci prostor, ve kterých bude akademie působit. To je přibližně 25 milionů korun,“ řekla Dostálová.

Ostatní náklady spojené s provozem akademie jsou nyní ve fázi příprav a konkrétní rozpočet zůstává ve hvězdách. Ministerstvo ale plánuje využít na její provoz peníze z evropských fondů.

Tomáš Plhoň, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz