11. května 2012 11:11, aktualizováno 12. 5 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JPMorgan má ostudu. Přišla o dvě miliardy dolarů

Šestici trestaných bank údajně tvoří švýcarská UBS, britské Barclays, Royal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestici trestaných bank údajně tvoří švýcarská UBS, britské Barclays, Royal... | foto: Reuters

NEW YORK Přední americká investiční banka JPMorgan Chase & Co přišla během šesti týdnů minimálně o dvě miliardy dolarů. Jde o ztrátu, kterou utrpěla z obchodování a za kterou patrně stojí nevhodná zajišťovací strategie, která má banku chránit před rizikem investic se svými vlastními penězi. Zpráva citelně zasáhla akcie bank v USA i jinde ve světě.

"(Zajišťovací) portfolio se pro účely ekonomického zajištění ukázalo jako rizikovější, kolísavější a méně efektivní, než jsme si mysleli," řekl ve čtvrtek večer šéf banky Jamie Dimon. "Byla tam spousta chyb, přehmatů a špatného úsudku," přiznal Dimon před novináři.

ČTĚTE TAKÉ:

To přitom nemusí být všechno; pokud trh nabere směr, s kterým banka ve svém modelovém příkladu nepočítala, ztráta může narůst o další až miliardu dolarů.

Hned po zveřejnění ztráty snížila agentura Fitch investiční bance JPMorgan rating o jeden stupeň z AA minus na A plus.

Poklesem zareagovaly akcie v USA i ve světě

Šokující přiznání vrhá velmi špatné světlo na banku i na jejího šéfa. Banka sice vysokou ztrátu přiznala až po skončení čtvrtečního obchodování, akcie ale stačily zareagovat v elektronických systémech, kde se obchoduje po skončení řádné seance. Kurz akcií spadl o téměř sedm procent na 38 dolarů a s ním začaly padat i ceny futures na akcie. Dolů se vydaly rovněž akcie v zahraničí.

Zjištění je o to překvapující, že banka JPMorgan vyšla z finanční krize v mnohem lepším stavu než jiné finanční domy. JPMorgan se vyhýbala riskantním transakcím, které řadu dalších bank uvrhly do vážných problémů, často existenčních.

Lidovky.cz, ČTK