25. března 2014 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jsme pod tlakem, přiznává Philip Morris. Lidé kouří řezaný tabák

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

KUTNÁ HORA Kutnohorskému výrobci cigaret Philip Morris loni klesl čistý zisk o 8,8 procenta na 2,2 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH klesly oproti roku 2012 o 1,5 procenta na 12,8 miliardy korun. Firma ma navrhuje vyplatit hrubou dividendu 820 korun.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele české pobočky Philip Morris Andráse Tövisiho zůstaly konsolidované tržby stejně jako domácí odbyt v Česku a na Slovensku během celého roku 2013 pod tlakem.

"To bylo zapříčiněno celou řadou důvodů, včetně celkového poklesu trhu, pokračujícího přechodu spotřebitelů k cigaretám v levném cenovém segmentu a k jemně řezanému tabáku s nižším daňovým zatížením i zvýšeným výskytem nelegálních tabákových produktů na obou trzích," uvedl Tövisi.

ČTĚTE TAKÉ:

Objem domácího odbytu klesl o sedm procent na osm miliard kusů cigaret, na Slovensku o 2,3 procenta na 3,6 miliardy. Vývoz se snížil o 4,9 procenta na 18,4 miliardy kusů cigaret.

Pokles tržeb souvisí hlavně s nižším objemem prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v Česku a na Slovensku a nižším objemem vývozů jiným společnostem ve skupině.

Philip Morris

Philip Morris International.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč ČR. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH meziročně snížily o 3,4 procenta. Provozní zisk v porovnání s předchozím rokem klesl o 8,5 procenta na 2,8 miliardy Kč, zisk před zdaněním o 8,7 procenta rovněž na 2,8 miliardy Kč.

V tuzemsku se tržby bez spotřební daně a DPH meziročně snížily o 5,3 procenta na 5,1 miliardy Kč. Svůj vliv mělo mimo jiné zvýšení spotřební daně a DPH, jež se promítlo do prodejních cen. Celkový trh cigaret v ČR klesl v roce 2013 v porovnání s předchozím rokem o 3,3 procenta na 19,8 miliardy kusů cigaret.

Tržní podíl Philip Morris ČR se podle průzkumu agentury ACNielsen Czech Republic snížil o 2,1 procentního bodu na 48,6 procenta, především v důsledku pokračujícího poklesu tržního podílu místních značek a značky Red & White, který byl částečně vykompenzován vyšším podílem značek Chesterfield, L&M a Philip Morris.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!