Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jsou klienti blbci? V Česku do masa neřežeme, říká bankéř

Bankéř (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

"Jde čistě jenom o to, jak z nich dostat co nejvíce peněz," popsal bývalý manažer Greg Smith poměry v investiční bance Goldman Sachs. O zákaznících se prý běžně mluví jako o blbcích. "Český trh nejde s tím americkým vůbec srovnávat," říká v rozhovoru pro LN šéf investiční společnosti ČSOB Asset Management Josef Beneš.

LN Klienti jsou nazýváni "blbci", nejde o to navést je na výhodné investice, ale získat od nich co nejvíce peněz. Toto svědectví nedávno zveřejnil Greg Smith, který v minulosti působil jako výkonný manažer americké investiční banky Goldman Sachs. Jaké klienty nazýváte "blbci" nebo podobnými názvy?
My za "blbce" neoznačujeme nikoho, z principu věci. Musím ale jedním dechem dodat, že srovnávat český investiční bankovní trh s americkým Wall Street či londýnském City, kde jsem dříve pracoval, nejde. Praktiky, které jsou uplatňovány tam, jsou na hony vzdálené všem lokálním trhům.

ČTĚTE VÍCE:

LN Nicméně vy jste pracoval ve finančním sektoru v Americe i v Londýně. Poznal jste praktiky, které popsal Greg Smith?
Ano, poznal.

LN Proč je situace v Česku odlišná? Finanční gramotnost mnohých lidí je zde skutečně tak nízká, že z pohledu finančních manažerů mohou být takoví lidé vnímáni za "blbce"...
Je pravda, že finanční gramotnost klientů velkých investičních společností v Londýně a v Americe je nesrovnatelně vyšší než u nás. Charakter produktů nabízených v Americe a v Londýně je ale zároveň nesrovnatelně složitější. U nás je mnoho retailových produktů nabízeno nikoliv investičními společnostmi, ale komerčními bankami. Jsou to produkty jednodušší, transparentnější. V zahraničí jsou někteří klienti nazýváni "blbci" proto, že se chtějí vyrovnat finančním inženýrům, kteří vám udělají derivát i z toho, že ráno vyjde sluníčko. Prodají vám to hrozně krásně zabalené s mašličkou a nikdo postupně neví, co daný derivát vlastně obsahuje. Lidé, kteří slepě takové produkty nakupují v domnění, že tomu rozumí, připomínají spíše ovce.

LN Jak početná je skupina blbců na českém trhu?
V čem vás to slovo "blbci" tak zaujalo?

LN V transparentnosti popisu. Navenek firmy hovoří o lidech jako o vážených klientech. Často s nimi ale jednají jako s blbci.
Na druhou stranu ale musíte vzít v potaz, že se jedná o výpověď nespokojeného bývalého zaměstnance Goldman Sachs. I když někdo někoho okrádá, je potřeba, aby se obrazně řečeno pouze stříhala vlna, aby se nezajíždělo tři centimetry do masa. A i když se do toho masa někdy zajede, nikdy nebudete okrádaného zákazníka nazývat blbcem. Možná si to budete myslet, ale nebudete to říkat.

Josef Beneš, šéf ČSOB Asset Management

Josef Beneš, šéf ČSOB Asset Management

LN Jaký je prostor pro řezání do masa na českém trhu?
Ovce v Česku se holí tak, že ani krev neteče.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.