Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jsou rozvodoví právníci užiteční, nebo jen zbytečně drazí?

Pár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pár | foto: Reprofoto

Najmout si na rozvodové řízení právníka, který rozdělí společný majetek, nebo ne? Odpovědět na tuhle otázku se pokusil rakouský ekonom Martin Halla. A výsledek? Halla po prozkoumání a statistickém vyhodnocení téměř dvou a půl tisíce rozvodů u pěti rakouských soudů v letech 1997-2003 došel k závěru, že právníci u rozvodu zřejmě většinou příliš užiteční nejsou. Zejména ne pro muže.

Podle Hallovy studie totiž, když si oba manželé najmou každý svého vlastního právníka, skončí úplně stejně, jako kdyby nikdo z nich advokáta neměl. Jen vyplatí poměrně slušnou částku jako palmáre. Právníci bdící nad rozvodovým řízením dokonce nejsou ani zárukou vyšší pravděpodobnosti toho, že bývalí manželé spolu nebudou mít další právní spory související s rozpadem manželství.

Najmutí právníka je výhodné jen v tom případě, že si ho pořídí jen jeden z rozvádějících se manželů, a to jmenovitě žena. Žena pravděpodobněji získá větší podíl ze společného majetku, než kdyby se pár rozváděl bez právníka či kdyby měli právníky oba manželé.

Rozdíl je zhruba 5,4 procenta manželových příjmů, což v Rakousku dělalo tehdy přes 15 tisíc eur, tedy v dnešním kurzu asi 366 tisíc korun. Náklady na právníka přitom byly zhruba 2-7 tisíc eur.

Hallova rada pro rozvádějící se je proto pokud možno se právníkům vyhnout nebo si alespoň pořídit na vyřízení formalit právníka společného. Řízení se tak zbytečně neprotahuje - je v průměru o dva měsíce kratší, než když má každý z manželů svého právníka - a snižují se náklady na odměnu advokátovi. V případě, že si ovšem manželka najme právníka, je pro muže lepší si právníka pořídit taky. I tak se ovšem jeho náklady zvýší víc, než kdyby se rozvádějící dohodli sami. Rozvod prostě není levná záležitost.

Ostatně potvrzují to i statistiky z doby nedávné finanční krize. Zřejmě právě kvůli výdajům na rozvod (a pochopitelně na provoz dvou oddělených domácností) poklesl v letech 2008-2009 výrazně počet rozvodů v západní Evropě a v USA. Na druhou stranu možná šlo jen o odklad zamýšlených rozvodů. Za krize totiž obvykle roste zaměstnanost žen v poměru k zaměstnanosti mužů a vyšší zaměstnanost žen vede s určitým zpožděním většinou k většímu počtu rozvodů.

Zaměstnaná žena, která žije v nešťastném manželství, se totiž spíše rozvede či souhlasí s rozvodem než manželka, která nechodí do práce a nemá žádný příjem, nebo dokonce ani žádnou pracovní zkušenost.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....