2. listopadu 2012 11:46, aktualizováno  13:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jsou to teroristé, stěžuje si Babiš na stažení jeho pečiva z Albertu

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: Lidové noviny

OLOMOUC Majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš ostře zkritizoval obchodní řetězce, jejichž chování vůči dodavatelům potravin přirovnal k terorismu. Babiš reagoval na nedávné rozhodnutí řetězce Albert, který na přestal odebírat od pekáren United Bakeries a Penam a přednost dal regionálním dodavatelům.

"Působení řetězců je skutečně v rovině terorismu. Určitě jste sledovali, že nás vylistovali (přestali odebírat zboží) v Aholdu z jednoho dne na druhý. Přestali jsme zásobovat 246 prodejen Aholdu, protože jsme se nedomluvili na ceně, i když cena obilí stoupla. Nahradilo nás 30 jiných pekáren, které samozřejmě po cenové válce, která bude následovat, na to doplatí," řekl Babiš v Olomouci na diskusi zaměřené na biotechnologie, potravinářství a zemědělství.

ČTĚTE TAKÉ:

Tuzemské potravinářství je podle Babiše velmi problémová oblast podnikání, protože neexistuje evropský trh a potraviny se pouze dovážejí ze zahraničí do Česka. "Máme obrovskou nevýhodu daně z přidané hodnoty. Například v Polsku je DPH na maso jen tři procenta. Potravinářství je u nás snad nejhorší a velice neefektivní obor, co tady může být. Nemohli bychom v něm podnikat bez zisků z chemie," podotkl Babiš.

Obchodní řetězec Albert změnu dodavatele čerstvého pečiva zdůvodnil stoupající oblibou regionálních dodavatelů pečiva. "Naši zákazníci mají své oblíbené místní pekaře a jejich výrobky chceme nabízet i v našich prodejnách," uvedl v říjnu manažer prodejen Albert Milan Mrázek.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvě největší pekárny budou do Alberta i nadále dodávat balený chléb, jemné pečivo či některé výrobky privátních značek. Regionální výrobci pečiva dodávali dosud do prodejen Albert spíše krajové speciality a doplňkový sortiment pečiva, a rozšiřovali tak standardní nabídku největších dodavatelů, pekáren United Bakeries a Penam.

Skupina Penam nadále dodává čerstvé nebalené pečivo do obchodních řetězců Billa, Penny Market, Tesco, Globus, COOP, Spar a Kaufland.

Babiš: Obrátím se antimonopolní úřad

Podle Babiše výpadek dodávek pečiva pro Albert pocítí pekárenské společnosti Penam i United Bakeries na svých letošních tržbách. "United Bakeries podle mého odhadu ztratilo 18 procent výroby a my jsme ztratili také dost. Snažíme se to samozřejmě nahradit někde jinde," uvedl Babiš, který se kvůli chování obchodního řetězce Albert nehodlá obrátit na antimonopolní úřad.

Ten nedávno Agrofertu povolil pohltit konkurenční pekárny United Bakeries pouze pod podmínkou, že odprodá čtyři pekárny. Původně měla skupina mít 25 pekáren.

"Přístup (českého) antimonopolního úřadu byl směšný, když nám v rámci plánovaného spojení s United Bakeries přikázal, že máme prodat čtyři pekárny, protože bychom prý jinak měli velký vliv na trhu. Teď se ale ukázalo, že ten vliv nemáme a kdo opravdu rozhoduje. Jsou to obchodní řetězce a ne my," podotkl Babiš.

Byznysmen a politik Andrej Babiš

Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, loni jej americký časopis Forbes na svém žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo s odhadovaným majetkem miliardy dolarů.

Babiš loni založil hnutí ANO 2011, se kterým se chce zúčastnit parlamentních voleb v roce 2014.

Andrej Babiš

Celé skupině Agrofert Holding loni vzrostl konsolidovaný zisk meziročně téměř o polovinu na 8,7 miliardy korun. Konsolidované tržby se zvýšily na 117,6 miliardy korun z předloňských 92,1 miliardy korun.

Hlavní podíl na zlepšení výsledků měl chemický průmysl. Konsolidační celek zahrnuje 202 společností.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz