25. srpna 2011 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jste moc závislí na státu, káral Klaus zemědělce

Prezident Klaus na snímku z roku 2004, kdy v O2 aréně bezpečnostním rámem prošel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus na snímku z roku 2004, kdy v O2 aréně bezpečnostním rámem prošel. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Čeští zemědělci jsou podle prezidenta Václava Klause příliš závislí na dotacích, na státu a politicích, což jsou riskantní veličiny. Bylo by daleko lepší, kdyby byli závislí na stabilní poptávce po svých produktech.

Řekl to při dnešním zahájení agrosalonu Země živitelka. Reagoval tak na chválu ministra zemědělství Ivana Fuksy, podle kterého se v posledním roce podařilo získat rekordní dotace. Čeští zemědělci na tom podle Fuksy nebudou hůře ani v příštím plánovacím období.

Podle Klause se ukázalo, že čeští zemědělci umí vyrábět a získávat dotace, že poptávka je docela slušná, že díky tomu rostou ceny i zisk, což je zcela nová situace českého zemědělství. "Nejdynamičtější veličinou, kterou v českém zemědělství máme, jsou ale dotace," poukázal.

"Doufám, že se to s dotacemi nebudeme přehánět. Po pádu komunismu bylo naším pilotním projektem eliminovat všechny možné i nemožné dotace, abychom se teď radovali z toho, že jich je stále více, je velmi dvousečná zbraň," uvedl. Nepřál by si, aby nejúspěšnější plodinou pěstovanou na českých polích byly solární panely.

Prezident také upozornil na velikost deficitu agrárního zahraničního obchodu dosahující asi 38 mld. Kč, přičemž zemědělství zdaleka není na hranici produkčních možností. "Vyvážíme více suroviny, dovážíme hotové výrobky," konstatoval při zahájení letošního agrosalonu.

Sklizeň bude letos dobrá
Úroda je podle prezidenta agrární komory Jana Veleby po letech pro české zemědělce velmi štědrá. Budou dobré výnosy chmele, brambor a také cukrovky a slunečnice. Českému zemědělství ale chybí politická stabilita, pravidla a rovnováha. Hektary půdy, ze kterých bylo vytěsněno z potravinové produkce, je třeba vrátit.

Co do rozsahu je Země živitelka srovnatelná s loňským ročníkem. Své výrobky a služby na ploše přes 36.000 metrů čtverečních prezentuje přes 770 vystavovatelů a obchodníků ze 27 zemí. Krytá výstavní plocha se ode dneška zdvojnásobila. Prezident Klaus otevřel na výstavišti nový pavilon T o ploše více než 6000 metrů čtverečních za 188 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY - JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč