Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jste narcis? U pohovorů máte větší šanci na úspěch, tvrdí studie

Pracovní pohovor  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Máte vynikající kvalifikaci a zkušenosti, ale stydíte se? Je možné, že vás u pracovního pohovoru trumfne někdo jen kvůli tomu, že se chová jako narcis. Vyplývá to ze studie University of British Columbia.

Podle studie, na níž upozornil server Phys.org, mají lidé se sklonem k narcismu větší šanci uspět při pohovoru do zaměstnání než stejně kvalifikovaní, avšak skromnější adepti.

Jindy narcismus překáží

"Pracovní pohovor je jednou z mála sociálních situací, kdy narcistické chování může vytvářet pozitivní dojem,“ tvrdí Del Paulhus, profesor psychologie z University of British Columbia a hlavní autor studie. V běžných situacích narcisté naopak většinou své okolí obtěžují.

Jak studie vznikala? Před tím, než šli uchazeči na pohovor, jim výzkumníci dali vyplnit dotazník, který měl určit míru jejich narcismu. Závěr byl takový, že narcisté byli pro zaměstnavatele atraktivnější. Narcistické tendence se projevovaly například tím, že lidé o sobě více hovořili, lehčeji udržovali oční kontakt a častěji vtipkovali.

Znevýhodnění pokorných lidí

Studie však upozorňuje na to, že tento přístup může znevýhodňovat uchazeče o zaměstnání z pokornějších a skromnějších kultur, například z východní Asie. Vědci totiž zjistili, že uchazeči například z Japonska, Číny či Koreje vykazovali nižší míru narcismu, a proto bylo pro ně těžší najít si práci.

"V takovém případě se jedná o nepřímou kulturní zaujatost,“ říká Paulhus. Studie dává proto doporučení uchazečům, ale i lidem, kteří pohovory vedou. Ti by si podle Paulhuse měli dávat pozor na kulturu, z níž uchazeč přichází.

"Místo povrchového šarmu by měli analyzovat kandidáty z pohledu jejich dlouhodobého přínosu pro firmu,“ dodává. Ať je uchazeč narcis, či stydlivka, neměl by podle studie zapomínat na oční kontakt. Zejména absolventi a méně zkušení uchazeči často těkají očima a tím vyvolávají dojem nejistoty.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.