29. července 2012 20:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Juncker: Eurozóna je v rozhodující fázi boje proti krizi

Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Claude Juncker | foto: Česká pozice

BERLÍN Šéf ministrů financí zemí používajících euro, tedy takzvané Euroskupiny, Jean-Claude Juncker varoval před hrozbou rozpadu eurozóny. Ta se podle něj dostala do rozhodujícího bodu v boji proti dluhové krizi a v příštích dnech rozhodne o protikrizových opatřeních.

Juncker rovněž upozornil, že členské země eurozóny budou své kroky koordinovat s Evropskou centrální bankou (ECB).

"Svět mluví o tom, zda bude eurozóna za několik měsíců ještě existovat," řekl v rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung Juncker, který je lucemburským premiérem.

Členské země eurozóny podle něj nyní musí "všemi dostupnými prostředky" demonstrovat své odhodlání zajistit finanční stabilitu měnové unie.

Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Mario Monti se o víkendu dohodli, že učiní vše pro ochranu eurozóny a rychle zavedou opatření, na nichž se v červnu shodli evropští představitelé. Odhodlání zachránit eurozónu za každou cenu již v pátek spolu s Merkelovou demonstroval francouzský prezident François Hollande.

Merkelová a Monti: Pro záchranu eura uděláme vše

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek slíbil, že udělá vše pro to, aby zabránil rozpadu eurozóny. Všechny tyto výroky podle agentury AP posílily očekávání, že ECB nebo záchranný fond eurozóny zahájí nákupy španělských a italských dluhopisů s cílem snížit úvěrové náklady těchto dvou zemí.

Evropští představitelé se na červnovém summitu Evropské unie v Bruselu dohodli na nových opatřeních ke zmírnění dluhové krize v eurozóně. Dohoda zahrnuje například vytvoření jednotného dohledového orgánu pro banky eurozóny.

"Nepochybuji o tom, že rozhodnutí z posledního summitu zrealizujeme," řekl Juncker. "Je stále zapotřebí rozhodnout, co přesně kdy uděláme. Závisí to vývoji v příštích dnech," dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz