22. listopadu 2014 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple zosnoval nekalou soutěž s e-knihami. Může se vykoupit pokutou

Tim Cook, ředitel Applu s nejnovějším iPad Air 2 tabletem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Cook, ředitel Applu s nejnovějším iPad Air 2 tabletem. | foto: /APČTK

NEW YORK Apple vytvářel monopol na trhu s e-knihami, potvrdil loni soud. Nyní se Apple může se spotřebiteli e-knih a americkými státy vyrovnat mimosoudně, rozhodla americká justice. Firma má zaplatit 450 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč).

Dohodu o urovnání žaloby států a skupin spotřebitelů Apple sjednal už v červnu. Třicet tři států unie chtělo spolu se skupinami spotřebitelů požadovat po předním americkém výrobci elektroniky odškodné 840 milionů dolarů za to, že za elektronické knihy naúčtoval spotřebitelům 280 milionů dolarů navíc. 450 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč). 

ČTĚTE TAKÉ:

Apple totiž podle žaloby svými cenovými dohodami s pěti velkými vydavateli knih porušoval zákon na ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo spravedlnosti USA a prokurátoři amerických států obvinili Apple a pět nakladatelů z nezákonného spolčení s pěti předními vydavateli za účelem zvyšování cen elektronických knih v dubnu 2012.

Apple podle nich dohodu zosnoval, když se na jaře 2010 připravoval uvést na trh svůj tablet a elektronickou čtečku iPad a službu iBookstore. V červenci 2013 pak newyorský soud shledal firmu a nakladatele vinnými. Žalovaní se proti tomu odvolali.

Apple porušování antimonopolních zákonů popírá. Pěti nakladatelstvími, které se s Applem údajně domlouvaly, jsou Hachette, Macmillan, Penguin, HarperCollins a Simon & Schuster. Cílem dohody mělo být podkopání pozice levných konkurenčních prodejců knih v čele s internetovou maloobchodní společností Amazon.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz