Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

K benzinu knedlík či alkohol. Zájem je neuvěřitelný, lahví vodky si koupí hned několik, říká pumpařka

Benzinová pumpa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Aviváž, smetana, houskový knedlík. S podobnými požadavky se v neděli setkala obsluha čerpací stanice MOL v Kladně. Projevilo se nedělní „protivirové“ uzavření obchodních řetězců. Největší poptávka je po alkoholických nápojích.

„Zájem je neuvěřitelný. Nekoupí si jednu lahev vodky, ale rovnou několik,“ říká pro Lidovky.cz prodavačka z pumpy Libuše.

Její kolegyně Jitka obsluhuje řadu asi čtyř zákazníků: žádají hlavně potraviny a nápoje. „Jeden pán si chtěl koupit houskový knedlík,“ podivuje se, hbitě vkládá párek do pečiva a podává ho zákazníkovi.

Rozšířená nabídka

Konkurenční síť čerpacích stanic Benzina zaznamenala podobně jako MOL výrazně vyšší zájem o alkoholické nápoje. „Tržby za alkohol vzrostly o 500 procent,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Benziny Michal Procházka.

V nedělní frontě na čerpací stanici MOL v Kladně nechybí ani rodiče s dětmi, které v rukou nejčastěji třímají balíček bonbonů, sušenky nebo jiné sladkosti. Zvýšený nápor zákazníků ale síť čerpacích stanic MOL očekávala a rozšířila sortiment. „Máme teď třeba mléko, více kávy a některé druhy pečiva. To běžně neprodáváme,“ vysvětlila pro Lidovky.cz Libuše, obsluha pumpy.

Statisticky nedělních prodejů ovšem kopírují prodeje během státních svátků, kdy mají obchodní řetězce zavřeno. „Zákazníci nakupují hlavně cigarety, alkohol, nápoje a denní tisk, dále sušenky a produkty denní spotřeby. U zboží okamžité spotřeby se nárůst prodeje zásadně nezvýšil,“ sdělila Jana Jusková, mluvčí MOL.

Nové příležitosti se rozhodla využít konkurenční síť čerpacích stanic Benzina. Nyní prodává třeba toustový chléb, rozpečené kaiserky, uzeniny, ale i mléko a sýry.

„Nabídka na čerpacích stanicích Benzina se v souvislosti s vládními opatřeními výrazně změnila. A zákazníci na to slyší. Během uplynulých několika týdnů se tam tohoto zboží prodalo dvakrát víc,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Benziny Michal Procházka. Podobně jako mluvčí MOL potvrdil, že je mezi zákazníky výrazný zájem o alkoholické nápoje. Benzina má v Česku 416 čerpacích stanic.

Také benzinky EuroOil hlásí vyšší nedělní tržby.

Tržby narostly o 80 procent

„Od začátku listopadu nám díky vládním nařízením o uzavření maloobchodních prodejen s potravinami vzrostly celkové tržby čerpacích stanic o 80 procent. Extrémní nárůst jsme zaznamenali v prodeji alkoholu, následně u sortimentu potravin a cigaret. Některé čerpací stanice předvídaly zvýšené prodeje a předzásobily se,“ řekl pro Lidovky.cz Marek Roll, marketingový specialista Čepro. 

To u nás provozuje síť benzinek EuroOil. Zároveň dodal, že vedení zatím neuvažuje o rozšíření sortimentu o vánoční produkty.

Čerpací stanice se tak během listopadu staly jakousi alternativou k běžným obchodům. „Poptávka po občerstvení a potravinách vzrostla v neděli několikanásobně. Největší nárůst poptávky jsme zaregistrovali zejména u nápojů, občerstvení, tabákových výrobků a drogerie. Na našich čerpacích stanicích dlouhodobě průběžně rozšiřujeme sortiment potravin a zájem o ně vyhodnocujeme,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Michal Janda, marketingový manažer tuzemských čerpaček OMV.

Zvýšení prodejů je ale závislé také na umístění konkrétní čerpací stanice, změny jsou podle Jandy patrné především ve městech a na tranzitních místech.

Více prodejen u pump

Prodejně s potravinami se ovšem v Česku nejvíce přibližuje síť benzinových pump Shell, která v Česku od roku 2015 spolupracuje se společností Billa. Prodejní koncept minimarketů Billa Stop & Shop má v současnosti na 70 ze 180 čerpacích stanic. Mluvčí Shell Petr Šindler potvrdil, že už na začátku listopadu, kdy začalo opatření platit, evidovali na svých pumpách výrazně zvýšený provoz i obrat.

„Na dálničních stanicích odpovídal provoz neděli z předcházejícího víkendu. Výrazně zvýšený zájem jsme ale registrovali na městských čerpacích stanicích, zejména pak na stanicích s prodejním konceptem Billa Stop & Shop, které se nachází v centrech měst nebo blízko velkých sídlišť,“ uvedl mluvčí.

Vláda na začátku listopadu rozhodla, že o nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou. V dalších dnech je povolen provoz vybraným obchodům, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny, optiky či květinářství.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Logo firmy Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Logo firmy Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Logo firmy Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...